Śledczy wzywają pacjentki ginekolożki na przesłuchania. "Pytają, czy przepisywała jakieś tabletki"

Kolejna pacjentka dr Marii Kubisy, ginekolożki ze Szczecina, została wezwana na przesłuchanie - informuje TVN24. 9 stycznia 2023 roku CBA i Prokuratura Regionalna w Szczecinie zabezpieczyła w jej gabinecie 30-letnią dokumentację medyczną, zabrano jej telefon i kalendarz.

W styczniu w trakcie godzin otwarcia agenci CBA niespodziewanie wkroczyli do gabinetu ginekolożki Marii Kubisy i zabrali stamtąd dokumentację medyczną pacjentek, obejmującą blisko 30 lat pracy gabinetu, jej kalendarz i telefon. Wszystko w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, które dotyczy udzielenia pomocnictwa w dokonaniu nielegalnej aborcji. Pani doktor do tej pory nie usłyszała zarzutów ani nie była nawet przesłuchana.Z najnowszych informacji TVN24 wynika,że prokuratura wzywa na przesłuchanie jej pacjentki.

- To już jest naprawdę szokujące, bo została przejęta bardzo wrażliwa dokumentacja medyczna. Grzebią w niej, nie wiadomo kto, i wzywają pacjentki, a na razie nie wiem, w jakiej kwestii. Mam obawy o pacjentki, które były leczone przeze mnie w Prenzlau i na przykład mogły być u mnie u kontroli - mówiła na antenie TVN24 dr Maria Kubisa. W jej ocenie śledczy prawdopodobnie chcą wymusić jakieś zeznania przeciwko niej. - CBA najechało mnie i zlikwidowało mi moją firmę, moją praktykę, no bo zabrali mi wszystko - podsumowuje. 

Zobacz wideo Czego możemy się spodziewać po Lewicy w nowym rządzie?

Jak opisuje TVN24, prokuratura przesłuchała już jedną pacjentkę - panią Anię. - Czułam się, jakbym musiała wyspowiadać się ze swojego życia i naprawdę bardzo współczuję takiego wezwania kobietom, które leczyły się długo u pani doktor - relacjonowała kobieta w rozmowie ze stacją. Jak podkreśla, śledczych interesowało przede wszystkim, czy dr Kubisa przepisywała jej "jakieś tabletki".

Na poniedziałek wezwanie na przesłuchanie otrzymała wieloletnia pacjentka ginekolożki. Finalnie prokuratura zdecydowała się je odwołać. 

Adwokat Agnieszka Stach przypomina jednak, że, zeznając w charakterze świadka, nie można odmawiać odpowiedzi na pytania, chyba że odpowiedź może narazić na odpowiedzialność karną osobę przesłuchiwaną lub jej bliską.

Szczecin. Sąd wydał decyzję ws. przejęcia kart medycznych pacjentek dr Marii Kubisy przez agentów CBA

Akcja została przeprowadzona 9 stycznia 2023 roku przez CBA oraz Prokuraturę Regionalną w Szczecinie w gabinecie dr Marii Kubisy. W piątek 21 lipca Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód wydał decyzję w tej sprawie, po tym jak ginekolożka złożyła zażalenie na działania zagrażające zdrowiu kobiet.

- Sąd stwierdził, że były podstawy do przeszukania gabinetu. Natomiast nie było podstaw do rekwirowania dokumentacji medycznej wszystkich pacjentek - przekazał adwokat Rafał Gawęcki, reprezentujący ginekolożkę. Podkreślił, że naruszono dobra osobiste pacjentek dr Kubisy.

- To postanowienie sądu oprócz satysfakcji nic mi nie daje - powiedziała dr Maria Kubisa. - Sytuacja kobiet w Polsce jest fatalna i coraz gorsza. Państwo jest terrorystyczne. Zaczęło się od dyskryminacji kobiet, a skończy na terrorze wobec nas wszystkich. Tak działają dyktatury - dodała.

Pacjentki na podstawie postanowienia sądu mogą teraz wystąpić na drogę sądową. Ginekolożce nie postawiono do tej pory żadnych zarzutów.

Więcej o: