Za ostatnie załamanie pogody odpowiadał chłodny front atmosferyczny, który przemieszczał się z zachodu na wschód. W ostatnich godzinach odsunął się on poza granice Polski i tym samym ustąpił miejsca rozległemu antycyklonowi Quiteria, który w miarę upływu dnia będzie przynosił coraz większą poprawę aury.
Już od piątkowego poranka na mieszkańców niemal całej Polski czekać będzie słoneczne, bezchmurne niebo. Jedynie lokalnie mogą utworzyć się drobne mgły i zamglenia. Początkowo nad ranem może być jeszcze nieco chłodniej. W wielu regionach kraju temperatura nie będzie przekraczać 12 st. C. Sytuacja zmieni się w ciągu dnia, kiedy odczujemy znaczne ocieplenie. Napływające do kraju ciepłe masy powietrza z południowego zachodu sprawią, że na całym obszarze Polski odczuwalny będzie komfort termiczny.
Najcieplej będzie w centrum i na zachodzie kraju. Tam termometry wskażą od 23 st. C do 24 st. C. Najchłodniejszym regionem będzie dziś północ. Stanie się tak, ponieważ ciepłe masy powietrza dotrą w tamte obszary najpóźniej. Na Pomorzu spodziewać się więc można temperatury w granicach 18 st. C. Chłodniej będzie także w rejonach podgórskich Karpat. Tam temperatura sięgnie maksymalna około 17 st. C. W piątek uspokoi się także wiatr, dzięki czemu nie będzie on obniżał temperatury odczuwalnej.
Po deszczowym czwartku, w piątek opady całkowicie zanikną, a nad Polską pojawi się bezchmurne niebo. Dodatkowo ciśnienie atmosferyczne zacznie wzrastać, co wpłynie na poprawę warunków biometeorologicznych. Sucha i stabilna pogoda sprzyjać będzie poprawie ogólnego samopoczucia u wielu osób. Jak podkreślił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "zróżnicowane w przebiegu dobowym środowisko termiczne (rano i wieczorem odczuwalnie chłodno, w dzień ciepło) stwarzać będzie dogodne warunki dla hartowania organizmu". Co więcej, na organizm korzystnie wpłynie podwyższona zawartość tlenu w powietrzu oraz zwiększony dopływ promieniowania słonecznego. Eksperci podkreślili, że w kolejnych dniach, w związku z pozostawaniem kraju w stabilnym, suchym środowisku wyżu, nadal będzie występować korzystna biotropia pogody.