Nie żyje biskup Jan Wieczorek. Pierwszy rządca diecezji gliwickiej miał 88 lat

Biskup Jan Wieczorek zmarł wieczorem w środę 13 września. Duchowny był pierwszym rządcą diecezji gliwickiej. Funkcję tę sprawował przez blisko 20 lat. Episkopat wspomina biskupa jako oddanego ludziom oraz głęboko zaangażowanego w rozbudowę w diecezji.

O śmierci biskupa Jana Wieczorka poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny zmarł w wieku 88 lat. Diecezja poinformowała, że data ceremonii pogrzebowej nie została jeszcze wyznaczona.

Zobacz wideo Michał Kamiński: Pomieszaliśmy walkę z religią z walką o świeckie państwo

Nie żyje biskup Jan Wieczorek. Był związany z Kościołem od ponad 70 lat

Duchowny urodził się 8 lutego 1935 r. W 1958 r. zakończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W tym samym roku dnia 22 czerwca przyjął święcenia kapłańskie udzielone mu przez biskupa opolskiego Franciszka Jopa. Następnie do 1961 r. kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W nekrologu opublikowanym przez Konferencję Episkopatu Polski czytamy, że po zakończeniu studiów pełnił funkcje wykładowcy seminaryjnego w Nysie, obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Opolu oraz wikariusza i sekretarza biskupa Henryka Grzondziela w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi.

Przez blisko 12 lat związany był z parafią Trójcy Świętej w Bogacicy, od 1969 r. jako administrator, a od 1970 r. jako proboszcz. W 1981 r. został wybrany na biskupa pomocniczego diecezji opolskiej. 16 sierpnia tego roku święceń biskupich udzielił mu w głównym sanktuarium Śląska Opolskiego na Górze Św. Anny biskup diecezjalny opolski Alfons Nossol. Dewiza biskupia przyjęta wówczas przez Jana Wieczorka brzmiała "Servire populo" - służyć ludowi. Pełniąc funkcję biskupa pomocniczego diecezji opolskiej, Jan Wieczorek odpowiadał za sprawy małżeńskie, finansowe, budownictwa sakralnego, wizytacji kanonicznych i bierzmowania w parafiach.

Zmarł  pierwszy biskup diecezjalny gliwicki. Episkopat wspomina jego oddanie ludziom

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II mianował go pierwszym rządcą diecezji gliwickiej. Ustanowił między innymi Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne z siedzibą w Opolu oraz Sąd Biskupi Diecezji Gliwickiej. Odpowiadał również za integrację diecezji gliwickiej, składającej się z dawnej części katowickiej i opolskiej.

Jan Wieczorek sprawował funkcję biskupa diecezjalnego gliwickiego przez blisko 20 lat. Decyzją Benedykta XVI 29 grudnia 2011 roku przeszedł na emeryturę. Nekrolog Episkopatu Polski opisuje go jako duchownego, który pozostawał blisko ludzi. "O oddaniu swoim diecezjanom niech świadczy jego każdorazowy udział w inauguracji turnusów rehabilitacyjnych w Ośrodku dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach, których przez prawie 27 lat odbyło się ponad 445" - czytamy w komunikacie.  

Więcej o: