Trwają poszukiwania kangura, który pojawił się w Puszczy Zielonce niedaleko Poznania (Wielkopolska). Po kilku dniach pojawiły się nowe informacje na temat zwierzęcia. Jak się okazuje, kangur ma imię Luluś i na co dzień mieszka w Polsce.
Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie opublikował w mediach społecznościowych wideo, na którym można zobaczyć odpoczywającego przy drodze kangura. Kierowca, który przejeżdżał w okolicach Bednar postanowił zatrzymać się i udokumentować niezwykłe zdarzenie. "Hurra, Luluś żyje. Co prawda opuścił już teren Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Leśnego Zakładu Doświadczalnego) i podróżuje ostatnio w okolicach Bednar" - brzmiał wpis.
Pojawiły się także informacje dotyczące pochodzenia kangura. "Pochodzi z hodowli w okolicy Puszczy Zielonki, z której wcześniej uciekł struś emu. Ma trzy lata, jest samcem i nazywa się Luluś" - napisał doktor Robert Maślak z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego jako komentarz do wideo nagranego przez jednego z grzybiarzy w rezerwacie Klasztorne Modrzewie.
Kangur jest przedstawicielem gatunku walabia Bennetta. "Każdego roku kilka tych kangurów ucieka z prywatnych hodowli w Polsce, gdzie jest stosunkowo często trzymany. Naturalny zasięg tego stosunkowo pospolitego i licznego gatunku obejmuje część Australii, w Europie był w przeszłości introdukowany w celu 'wzbogaceniu natury'" - poinformował dr. Robert Maślak.
Jak informowaliśmy, Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie zalecał ostrożność w przypadku spotkania kangura. W razie takiej sytuacji nie należy podchodzić i nie wolno próbować go dotykać. Warto zachować dystans oraz unikać gwałtownych ruchów. Istotnym aspektem jest również to, aby nie próbować karmić kangura.
W przypadku spotkania kangur może zinterpretować kontakt wzrokowy jako zagrożenie, więc aby uniknąć ryzyka, trzeba unikać nawiązywania go. Podczas spaceru należy trzymać psy na smyczy, ponieważ zwierzę może zachować się nieprzewidywalnie w przypadku takiego spotkania. Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w sprawie kangura, są proszone o kontakt z Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie na Facebooku lub mailowo pod lzdmg@up.poznan.pl.