Nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą. Już 24 ofiary niebezpiecznej bakterii

Nie żyje kolejna osoba zakażona legionellą. Ofiarą jest 91-letnia mieszkanka Rzeszowa. Informację o śmierci kobiety przekazał Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych niebezpiecznej bakterii wzrosła do 24 osób.

Z ostatnich danych raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wynika, że łącznie w całej Polsce odnotowano 166 zakażeń bakterią Legionella pneumophila (stan na 11 września). Najwięcej z nich, bo aż 112 stwierdzono w Rzeszowie. Kolejnych 38 odnotowano w powiecie rzeszowskim. Pozostałe przypadki (16) zachorowań dotyczą innych powiatów. Według komunikatu sanepidu ognisko legionelli wygasa, a w ostatnich dniach nie stwierdzono nowych zakażeń. 

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Nie żyje 24 osoba zakażona legionellą

Mimo że według rzeszowskiego sanepidu szczyt zachorowań na legionellozę przypadał na 12-16 sierpnia nadal ze szpitali docierają informacje o śmierci kolejnych osób zakażonych niebezpieczną bakterią. We wtorek (12 września) rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, Andrzej Sroka przekazał, że w szpitalu przy ulicy Rycerskiej zmarła 91-letnia pacjentka. 

Miała choroby współistniejące. Była hospitalizowana w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

- przekazał Sroka. Tym samym mieszkanka Rzeszowa stała się 24. ofiarą legionellozy. Według Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wszystkie dotychczasowe zgony (12 kobiet i 12 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat) dotyczyły osób, u których stwierdzono także choroby współistniejące. 

Zakażenie legionellozą. Gorączka Pontiac i choroba legionistów

Bakteria legionella najczęściej wywołuje u osób zakażonych gorączkę Pontiac, która w swojej charakterystyce przypomina grypę. Jest to łagodniejsza postać choroby legionistów. Jej objawami są: dreszcze, gorączka, wymioty, biegunka, a także bóle mięśni. Zachorowania odnotowuje się zazwyczaj u osób młodych, których organizm jest w stanie samoczynnie zwalczyć zakażenie. Choroba mija najczęściej po 5-7 dniach.

Nieco inny przebieg ma sama choroba legionistów, która jest znacznie bardziej niebezpieczna. Do ww. objawów dochodzą: kaszel, duszność, bóle w klatce piersiowej, niedotlenienie. W wielu przypadkach niezbędna jest hospitalizacja osoby zarażonej. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby powyżej 50-60 roku życia. Najbardziej niebezpieczną dla organizmu człowieka jest trzecia postać zaawansowanego zakażenia legionellozą, która najczęściej wśród pacjentów kończy się zgonem. U osoby zakażonej pojawia się niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby oraz problemy z sercem i płucami. Każdą z postaci choroby należy leczyć odpowiednio dobranymi antybiotykami. 

Więcej o: