Pogoda długoterminowa. Zima po raz kolejny zaskoczy Polaków? Synoptycy podali najnowszą prognozę

Po letnich anomaliach temperatury i niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych występujących w całej Europie pogoda po raz kolejny może zaskoczyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody, według której nadchodząca jesień i zima mogą znacząco odbiegać od przyjętej normy wieloletniej. Co wiemy na temat najnowszej prognozy?

Po letnich upałach wiele osób z niecierpliwością wyczekuje ochłodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na październik, listopad, grudzień oraz styczeń. Według opublikowanych danych najbliższe miesiące w większości okażą się znacznie cieplejsze i bardziej mokre niż w latach poprzednich. 

Zobacz wideo Czy faktycznie powinniśmy się cieszyć z łagodnych i krótkich zim?

Prognoza długoterminowa. Czeka nas złota, polska jesień?

Według specjalistów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW tegoroczny październik będzie charakteryzował się znacznie wyższą temperaturą, niż dotychczas. W całym kraju przekroczy ona normę wieloletnią z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Co więcej, wstępne modele CFS potwierdziły, że w październiku możemy spodziewać się okresów babiego lata i tzw. złotej, polskiej jesieni. Oznacza to, że dominować będą stabilne warunki pogodowe, które jednak z uwagi na pojawiające się zgniłe niże mogą przeplatać się z okresowymi, intensywniejszymi opadami atmosferycznymi. Mogą wystąpić także krótkotrwałe okresy ochłodzenia, a pod koniec miesiąca przygruntowe przymrozki. 

Kolejne miesiące z temperaturami przekraczającymi średnią wieloletnią

W listopadzie 2023 roku temperatura nie powinna wykraczać poza przyjętą normę wieloletnią, jednak to opady okażą się dominujące. Zdaniem synoptyków w całej Polsce odnotowana zostanie ich zwiększona ilość, a tegoroczny listopad zapisze się w historii jako miesiąc wyjątkowo mokry. Z kolei w grudniu zarówno opady jak i temperatura wykroczą poza przyjętą normę wyliczoną na podstawie blisko 30-letnich badań. Nie jest określone jednak o jakie opady może chodzić. Nie jest więc pewne, czy w grudniu można spodziewać się śniegu.

Ostatnim miesiącem zawartym w długoterminowej prognozie IMGW jest styczeń 2024 roku. W pierwszym miesiącu nowego roku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Warto podkreślić, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, mierzonej zarówno za dnia, jak i w nocy. W przypadku styczniowych opadów atmosferycznych, w całym kraju ich miesięczna suma najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. 

Orientacyjny charakter długoterminowej prognozy pogody  

Należy pamiętać, że prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych. W związku z dużą zmiennością warunków atmosferycznych, zwłaszcza w okresach jesienno - zimowych, prognozę pogody warto jest śledzić na bieżąco. 

Więcej o: