Sąd oddalił apelację kaliskiej kurii. Ofiara ks. Arkadiusza H. dostanie zadośćuczynienie

Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił apelację kurii kaliskiej, która odwoływała się w sprawie o zadośćuczynienie dla ofiary księdza pedofila. Bartłomiej Pankowiak, który został skrzywdzony przez Arkadiusza H., dostanie 300 tys. zł zadośćuczynienia.

W maju Sąd Okręgowy w Kaliszu zdecydował, że Bartłomiej Pankowiak, ofiara księdza Arkadiusza H., ma otrzymać 300 tys. zł zadośćuczynienia. W poniedziałek 27 czerwca na stronie diecezji kaliskiej pojawił się komunikat o złożeniu apelacji do wyroku. Finalnie w poniedziałek 11 września Sąd Apelacyjny w Łodzi  oddalił apelację Diecezji Kaliskiej, która ma wypłacić Bartkowi Pankowiakowi 300 000 zł wraz z kosztami i odsetkami - poinformował na Facebooku prawnik Artur Nowak.

Zobacz wideo Dziennikarze po pokazie "Zielonej granicy" w Wenecji siadali na schodach i płakali

Diecezja kaliska informowała w czerwcu, że "złożenie apelacji w żaden sposób nie podważa krzywdy wykorzystania seksualnego doświadczonej przez osoby małoletnie ze strony duchownego". Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy kaliskiej kurii argumentował, że diecezja stoi na stanowisku, że odpowiedzialność za przestępcze czyny oraz zadośćuczynienie za nie ponosi przede wszystkim sam sprawca. 

Już wcześniej diecezja chciała zaproponować pokrzywdzonym jedynie psychologa, a rozmowy o finansowym zadośćuczynieniu były ucinane. Cały proces był również przez nich utrudniany. "Diecezja nie chciała wydać dokumentów, odsyłała sąd do Watykanu" - informowała "Gazeta Wyborcza".

Kim był ksiądz Arkadiusz H.? To antybohater filmu "Zabawa w chowanego"

13 czerwca br. kuria kaliska poinformowała o zakończeniu postępowania kościelnego wobec Arkadiusza H. Mężczyzna został wydalony ze stanu duchownego. H. jest jednym z antybohaterów filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich. Ofiarami księdza H. byli m.in. bracia Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie. Po premierze filmu duchowny został zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej.

marcu ubiegłego roku ks. Arkadiusz H. został skazany przez Sąd Rejonowy w Pleszewie na trzy lata bezwzględnego więzienia oraz dziesięcioletni zakaz pracy z dziećmi i młodzieżą. Sąd uznał, że w latach 1998-2000 mężczyzna dopuścił się kilkunastu przestępstw o charakterze seksualnym na nieletnim wówczas Bartłomieju. Jego brat został wyłączony ze sprawy, bo zdaniem sądu jego sprawa zdążyła już ulec przedawnieniu.

Więcej o: