Znamy prognozę długoterminową na jesień. Rzecznik IMGW: Może być problem

Długoterminową prognozę pogody dla Polski przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w "Porannej rozmowie Gazeta.pl". Wynika z niej, że wrzesień oraz listopad będą charakteryzowały się sumą opadów poniżej normy. Rzecznik IMGW zauważył, że może się to przełożyć na wystąpienie suszy wiosną przyszłego roku.

Rzecznik IMGW przedstawił prognozę długoterminową obejmującą najbliższe trzy miesiące. Jak stwierdził Grzegorz Walijewski w "Porannej rozmowie Gazeta.pl" z Patrykiem Strzałkowskim, informacje pozyskane przez synoptyków wskazują na to, że wiosną przyszłego roku może w Polsce wystąpić susza.

Zobacz wideo Grzegorz Walijewski z IMGW-PIB i Piotr Bednarek z "Wolnych Rzek" opowiadają o klimacie i przekształcaniu wodnego krajobrazu Polski

IMGW o suszy w Polsce. Synoptycy prognozują wyższą temperaturę i mniejszą sumę opadów

Grzegorz Walijewski przybliżył nam prognozę IMGW na wrzesień, październik i listopad. - Wrzesień ma być z temperaturą powyżej normy, to już odczuwamy, natomiast opadów ma być mniej niż zazwyczaj w tym miesiącu. Październik ma być z temperaturą powyżej normy, opady w granicach normy. W listopadzie temperatura ma się uspokoić i być taka, jak podczas poprzednich listopadów, czyli w normie. Niestety, ma być mniej opadów, szczególnie w północnej części kraju - przekazał Walijewski.

Rzecznik IMGW powiedział też, jakie mogą być skutki takiej pogody w perspektywie długoterminowej. - To powoduje, że może być problem w okresie zimowym. Zima pewnie znowu będzie z mniejszą ilością śniegu, to już jest norma. Wiosną problem suszy znowu będzie występował - powiedział Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW przedstawił też prognozę na najbliższe dni. "Będzie upalnie"

Grzegorz Walijewski poinformował również o prognozie pogody na najbliższe dni. Rzecznik IMGW stwierdził, że "ma umiarkowane informacje" dla tych, którzy chcieliby odpocząć od upałów. - Podczas najbliższych dni będzie upalnie i gorąco, czyli temperatura powyżej 25 lub 30 stopni Celsjusza. Po środzie (13 września) napłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze i znowu na chwilę pojawią się opady, a nawet burze, ale fronty, które będą przechodziły w środę, czwartek i piątek, znowu się przesuną. Za półtora tygodnia ma do Polski napłynąć cieplejsze, bardziej suche powietrze - poinformował Grzegorz Walijewski.

Więcej o: