Lekarze z Krakowa pierwsi w Europie wykonali przebudowę serca. Jak "lądowanie na Księżycu"

Zespół kardiochirurgów z Krakowa przeprowadził skomplikowaną operację serca. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest pierwszą placówką w Europie, której udało się skutecznie wykonać zabieg.

Kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USDK) przeprowadzili udaną przebudowę serca półtorarocznego chłopca - poinformował szpital w oficjalnym komunikacie. Jest to pierwsza operacja tego rodzaju w Europie.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - serce

Kraków. Lekarze przeprowadzili skomplikowaną operację serca. Porównują ją do lądowania na Księżycu 

Zespołem lekarzy podczas operacji kierował prof. Tomasz Mroczek - zasłużony kardiochirurg, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej oraz kierownik Kliniki Kardiochirurgi USDK. - Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek - wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi - opowiadał prof. Mroczek. - Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka - tłumaczył.

Kierownik Kliniki Kardiochirurgi porównał operację do lądowania na Księżycu. Wyjaśniał przy tym, że sukces leczenia wymagał miesięcy przygotowań oraz współpracy zespołów anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów oraz innych grup medycznych.

Krakowscy lekarze byli pierwsi w Europie. "Bardzo dobra wiadomość dla pacjentów"

USDK poinformowało w komunikacie prasowym, że jest pierwszą kliniką w Europie, która wykonuje tę operację. Wcześniej tego typu leczenie prowadzone było wyłącznie przez placówki w Stanach Zjednoczonych. "To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów" - podkreśliła w komunikacie Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka prasowa USDK.

Więcej o: