Zatrzymano "gang barberów". Zajmowali się porwaniami dla okupu. Jednocześnie prowadzili salon

Wielkopolska policja wraz z prokuraturą Krajową w Poznaniu zatrzymała 10 osób należących do tak zwanego "gangu barberów", zajmującego się porwaniami dla okupu. Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty, za które grozi im dożywocie.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, porwania dla okupu, wymuszenia rozbójniczego, rozboju z użyciem przedmiotu przypominającego broń palną oraz podżegania do zabójstwa. Ponadto u dwóch podejrzanych zabezpieczono narkotyki i przedstawiono im w tym zakresie zarzuty posiadania narkotyków, w tym także w znacznej ilości.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora.

Zobacz wideo Kierowca BMW potrącił kobietę z dzieckiem na przejściu dla pieszych

Brutalne porwanie biznesmena

Do porwania biznesmena z woj. wielkopolskiego doszło na początku lutego 2021 roku. Mężczyzna po wyjściu z domu został zaatakowany i pozbawiony wolności przez trzech mężczyzn, przebranych za funkcjonariuszy policji i posługujących się przedmiotem przypominającym broń. Siłą wepchnęli pokrzywdzonego do samochodu, związali i wywieźli do jednego z okolicznych lasów. Tam mężczyzna był bity i zastraszany - sprawcy grozili mu śmiercią. Chcieli uzyskać informację dotyczącą ukrytych pieniędzy należących do osoby trzeciej. Torturowany pokrzywdzony przekazał sprawcom, gdzie znajdują się pieniądze i wówczas został wypuszczony.

Sprawcy udali się pod wskazane miejsce skąd zabrali walizkę z pieniędzmi w kwocie ponad 2 milionów złotych. Pokrzywdzony dotarł przez pola do jednego ze sklepów znajdujących się w okolicy miejsca uprowadzenia, skąd zadzwonił po pomoc.

Policjanci odnaleźli porzucony samochód, który był wykorzystany do porwania. Cały środek auta był spryskany gaśnicą dla zatarcia śladów.

Do pierwszego zatrzymania doszło w styczniu 2022 roku. Zarzuty usłyszał wówczas mieszkaniec Leszna. W czerwcu 2022 r. zatrzymano kolejną osobę - mieszkańca Bydgoszczy, kolejnych we wrześniu i październiku 2022 r., w marcu 2023 r., a ostatnich w sierpniu 2023 r. Podczas kolejnych zatrzymań zabezpieczono również broń palną. Łącznie w sprawie zatrzymano 10 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Z ustaleń postępowania wynika, że część z podejrzanych zajmowała się prowadzeniem salonu barberskiego, a jeden z nich pracował w nim także jako barber. Większość podejrzanych była wcześniej karana.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Więcej o: