Antycyklon Olenka zmieni pogodę na długo. Temperatura w Polsce znacznie wzrośnie. Nawet do 30 stopni

Synoptycy zapowiadają, że do kraju wróci charakterystyczna dla lata bezchmurna pogoda. Zmianie ulegnie również temperatura, która będzie wzrastać za sprawą obejmującego Polskę antycyklonu Olenka. Lato potrwa dłużej, ale to może zmienić się w konkretnym okresie.

Pogoda we wrześniu może zaskoczyć powrotem lata. Wszystko za sprawą antycyklonu Olenka, który według synoptyków z dobrapogoda24.pl sprawi, że opady oraz burze znikną, a słoneczne dni powrócą. Pierwsze oznaki nawracającego ciepła pojawią się w Polsce już niebawem.

Zobacz wideo Potężna burza z gradem i ulewą przeszła nad Tarnowem [29.08]

Pogoda. Antycyklon Olenka już niedługo sprowadzi gorącą temperaturę do Polski

Synoptycy poinformowali, że okres stabilizacji warunków atmosferycznych pojawi się wraz z nowym tygodniem - czyli od poniedziałku 4 września. Polska znajdzie się wówczas w obszarze pola wyżowego w kształcie układu Omega i za sprawą trwałego antycyklonu Olenka.

Wyżowa pogoda utrzyma się co najmniej przez całą połowę września. Eksperci nie wykluczają, że okres ten będzie mógł potrwać dłużej. Zmiany zachodzące w polu barycznym nad Europą zapewnią bowiem adwekcje cieplejszego powietrza oraz trwalszy okres słonecznej, ciepłej, a okresami nawet gorącej pogody.

Według prognoz IMGW, między środą a czwartkiem nad Polską można spodziewać się bezchmurnego lub lekko zachmurzonego nieba. W nocy oraz rano miejscami pojawi się mgła. Temperatura minimalna wyniesie od 9 do 15 stopni Celsjusza, natomiast nad morzem do 16 stopni. Najchłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat, gdzie termometry wskażą około 8 stopni. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 do 28 stopni nad morzem, a na Podhalu do około 23 stopni. Wiatr przez ten okres będzie słaby, miejscami umiarkowany z kierunku północno-wschodniego i wschodniego.

Pogoda w Polsce. Synoptycy z IMGW zapowiadają wiele słonecznych dni

Między czwartkiem a niedzielą zachmurzenie będzie małe lub w ogóle nie wystąpi nad Polską. W nocy oraz rano pojawi się natomiast mgła. Temperatura minimalna wyniesie od 9 do 15 stopni, natomiast na zachodzie i nad morzem termometry wskażą do 17 stopni. Chłodniej będzie w rejonach podgórskich Karpat, gdzie będzie około 8 stopni. Temperatura maksymalna wyniesie od 26 do 30 stopni, nad morzem a w dolinach karpackich od 22 do 26 stopni. Wiatr w tym okresie będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Synoptycy z dobrapogoda24.pl zapowiadają, że do 12 września Olenka zostanie wchłonięta przez kolejny ośrodek wyżowy Patrycja, który zablokuje opady. Ewentualny deszcz i burze wrócą miejscami prawdopodobnie dopiero w drugiej dekadzie września. Szczegóły dotyczące pogody będą na bieżąco aktualizowane.

Więcej o: