Nadchodzą duże zmiany dla kierowców. Znów będą mogli "odrobić" punkty karne

Już za kilkanaście dni w życie wejdą nowe przepisy dot. punktów karnych. Od połowy września kierowcy na powrót będą mogli korzystać z opcji szkoleń, by zredukować liczbę otrzymanych punktów karnych. Zmieni się również forma zajęć oraz wymagania, jakie należy spełnić, by je ukończyć.

W Monitorze Polskim opublikowano komunikat ministra cyfryzacji z dnia 24 sierpnia 2023 r. "w sprawie określenia terminu oraz zakresu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, oraz zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego". Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 17 września br.

Zobacz wideo Kierowca BMW potrącił kobietę z dzieckiem na przejściu dla pieszych

Punkty karne szybciej znikną z CEPiK. Wracają dodatkowe szkolenia dla kierowców

Jedną z najważniejszych zmian z perspektywy kierowców jest skrócenie okresu przechowywania informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Od 17 września będą one usuwane już po roku. Obecnie dane te figurują w bazie dwa razy dłużej - usuwa się je dopiero po upływie dwóch lat.

Nowelizacja przywraca również możliwość brania udziału w dodatkowych, płatnych szkoleniach. Maksymalnie raz na pół roku kierowcy będą mogli zapisać się na zajęcia, celem zredukowania do sześciu punktów karnych. Nie dotyczy to jedynie tych osób, które prawo jazdy wyrobiły na przestrzeni ostatniego roku.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych? Konieczny udział w dodatkowym kursie

Odrobienie punktów karnych przybierze tym razem trudniejszą formę. Zajęcia teoretyczne wydłużono z sześciu do ośmiu godzin wykładów. W zakresie kursu odbywanego w przeciągu jednego dnia znajdzie się również nowe ćwiczenie praktyczne. Grupa licząca maksymalnie 15 osób będzie musiała opanować manewr awaryjnego hamowania. Uprawnieni do poprowadzenia takiego szkolenia będą policjanci ruchu drogowego, instruktorzy z ośrodków szkolenia kierowców, egzaminatorzy zatrudnieni w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego oraz psychologowie transportu.

Więcej o: