Śledczy podejrzewają, że był rosyjskim szpiegiem. Do sądu trafił akt oskarżenia

Do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafił akt oskarżenia w sprawie cudzoziemca podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna został zatrzymany w marcu przez służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku przekazała w piątek, że podejrzany szpiegował przez co najmniej dwa miesiące (od stycznia do marca tego roku), zbierając i przekazując Rosji informacje dotyczące bezpieczeństwa naszego państwa.

Zobacz wideo Tusk został zapytany o zmiany w TVP. "To kwestia odpowiedzialności karnej"

"Z ustaleń wynika, że podejrzany działał na rzecz rosyjskiego wywiadu poprzez pozyskiwanie i gromadzenie informacji między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo" - poinformowała rzeczniczka prokuratury.

Gdańsk. Mężczyzna oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

Informacje, które mężczyzna zdobywał w Polsce, miał przekazywać rosyjskiej służbie wywiadowczej. Podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, a także opisał szczegóły i okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad. Grozi mu 10 lat więzienia.

"Jest to kolejne postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku   dotyczące działalności na rzecz służby wywiadowczej  Rosji, zakończone aktem oskarżenia" - podkreśliła rzeczniczka.

Więcej o: