Konferencja przedstawicieli państwowego sanepidu ws. legionelli. Jest ważny komunikat

- Epidemia jest na etapie wygaszania - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor. Wcześniej rzeszowski sanepid przekazał informację o kolejnych dwóch zgonach spowodowanych zakażeniem legionellą.

Podczas konferencji prasowej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor przekazał informację o stanie epidemii. Zdaniem przedstawiciela sanepidu, ta "jest na etapie wygaszania". - Nasi epidemiolodzy utrzymują bardzo silną współpracę ze szpitalami. Ta współpraca ma dwa cele. Utrzymanie wysokiej czułości nadzoru epidemiologicznego w zakresie zgłaszalności wszystkich podejrzeń i potwierdzonych przypadków legionellozy. Druga część tej współpracy polega na poszerzaniu informacji w wywiadach epidemiologicznych - podkreślił Sidor.

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny o wynikach najnowszych badań

Adam Sidor podczas czwartkowej konferencji prasowej przekazał m.in. wyniki najnowszych badań pochodzących z dotychczasowych  kontroli sanepidu. Wyniki dotyczyły próbek wody pobranych 19 i 20 sierpnia z mieszkań osób, u których stwierdzono zakażenie legionellą. - Mamy 10 próbek wody zimnej i dziewięć próbek wody ciepłej - przekazał Sidor. - Potwierdziliśmy bakterie na poziomie wysokim tylko w wodzie ciepłej - zaznaczył inspektor. Są to trzy próbki. W czwartej z nich także odnotowano wzrost poziomu bakterii legionella. Przedstawiciel sanepidu poinformował, że na razie wszystko znajduje się na etapie dochodzenia epidemiologicznego. Oczekuje się także na kolejne sprawozdania z przeprowadzanych badań. Zdaniem Sidora sanepid jest obecnie w posiadaniu 130 próbek z różnych środowisk, które wymagają przebadania na obecność bakterii  Legionella pneumophila.

Kontrole sanepidu nie tylko w szpitalach

Adam Sidor przypomniał, że o pierwszych oznakach świadczących o rozwoju epidemii Państwowy Inspektorat Sanitarny został poinformowany 17 sierpnia. Wtedy sanepid rozpoczął działania kontrolne skierowane w głównej mierze na podmioty usługowe oraz zakłady pracy i "podmioty lecznicze". - Przedmiotem naszej inspekcji były głównie systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne, systemy doprowadzające wodę ciepłą i zimną - podkreślił inspektor. Zaznaczył przy tym, że w trakcie kontroli sprawdzano przede wszystkim stan techniczny urządzeń oraz parametry ich pracy.

Więcej o: