Nie żyją kolejne osoby zakażone legionellą. Z powodu bakterii łącznie zmarło już 18 osób

Nie żyją dwie kolejne osoby zakażone legionellą - poinformowała w komunikacie Stacja Sanitarno-epidemiologiczna w Rzeszowie. Łącznie z powodu zakażenia niebezpieczną bakterią zmarło już 18 osób. Wszystkie miały choroby współistniejące.

Największym ogniskiem legionelli wciąż pozostaje województwo podkarpackie. To tam odnotowano dwa nowe przypadki zakażeń. Łącznie hospitalizowanych jest 157 pacjentów, w tym 105 w Rzeszowie i 36 w powiecie rzeszowskim. 

Zobacz wideo Groźna bakteria w natarciu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć

Nie żyją kolejne osoby zakażone legionellą

W najnowszym komunikacie Stacja Sanitarno-epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała o śmierci kolejnych osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila. Pacjenci zostali przyjęci do szpitala 20 oraz 29 sierpnia. Zmarli, podobnie jak pozostałe osoby, u których zakażenie okazało się śmiertelne, cierpieli na choroby współistniejące. Sanepid podkreślił, że zgony dotyczą dziewięciu kobiet oraz dziewięciu mężczyzn w przedziale wiekowym od 53 do 98 lat.

Oprócz Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, w których łącznie wykryto 141 zakażeń, zarażone są także cztery osoby z powiatu dębickiego, trzy z powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz dwie z powiatu łańcuckiego. Po jednym zakażeniu wykryto także w powiatach: jasielskim, przeworskim, przemyskim, kolbuszowskim, niżańskim, stalowowolskim oraz w leżącym w województwie lubelskim powiecie opolskim.

Sanepid radzi jak uchronić się przed legionellą

Pałeczki bakterii Legionella pneumophila namnażają się w wewnętrznych instalacjach wodnych, czemu sprzyja m.in. wysoka temperatura. Najlepsze dla rozwoju legionelli jest środowisko o temperaturze w przedziale od 20 do 50 st. C. Bakteria wywołuje chorobę legionelozę. Choroba ta nie jest zaraźliwa, ale jest zakaźna. Oznacza to, że nie można się nią zarazić poprzez kontakt z drugim człowiekiem. Legioneloza staje się groźna wyłącznie, kiedy do zakażenia dojdzie poprzez drogi oddechowe.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, w jaki sposób postępować, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia groźną bakterią. Wśród wskazówek znalazło się m.in.:

  • regularne czyszczenie i dezynfekowanie urządzeń natryskowych w domu, w tym: głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, czy wanny z hydromasażem;
  • okresowe opróżnianie i przepłukiwanie urządzeń grzewczych, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
  • w miarę możliwości zachowanie temperatury wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni Celsjusza;
Więcej o: