Pogoda na wrzesień. To jeszcze nie koniec lata. Czy wróci upał? Znamy pierwsze prognozy

Jaka pogoda we wrześniu? W pierwszym tygodniu spodziewać się możemy umiarkowanej średniej temperatury, która nie będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza - wynika z prognoz IMGW. Przegląd modeli długoterminowych wskazuje jednak, że od drugiej dekady zbliżającego się miesiąca może się zacząć powrót cieplejszych dni.

W ostatnich dniach upalna temperatura zaczęła odpuszczać we wschodnich i południowych regionach kraju, ustępując jednocześnie miejsca gwałtownym anomaliom pogodowym. Do 10 września możemy spodziewać się niższej średniej temperatury w całej Polsce.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Z prognoz opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że choć średnia temperatura będzie oscylować wokół 20 stopni Celsjusza, to miejscami termometry wciąż pokazywać mogą blisko 30 stopni. Jednocześnie występować mogą również przelotne opady deszczu, jednak na razie bez zapowiedzi zagrożenia burzowego. Pierwsze prognozy długoterminowe wskazują, że w środku września czekać nas może także powrót upalnych dni.

Prognoza pogody na wrzesień. Pierwszy tydzień może być ciepły, ale nie upalny

Prognozy IMGW wskazują, że w przyszłym tygodniu termometry wskażą najwyższy wynik we wtorek 5 września. Średnia temperatura dobowa wyniesie wówczas około 20 stopni w większości regionów kraju. W ciągu dnia najwyższa temperatura osiągnie 28 stopni Celsjusza - najcieplej będzie w zachodniej Polsce.

Niższej temperatury możemy spodziewać się w kolejnych dniach tygodnia - od środy do piątku. 6 września upał może utrzymać się jednak w południowo-wschodniej części kraju, szczególnie w województwie podkarpackim, gdzie na termometrach zobaczymy zapewne 30 stopni Celsjusza. Średnie dobowe wartości temperatury nie przekroczą w te dni 20 stopni Celsjusza.

Prognozy długoterminowe przewidują powrót skwarów w środku września

Zmianę trendów pogodowych odnotować możemy jednak już od soboty 9 września. Prognozy IMGW wskazują, że najwyższa dobowa temperatura wyniesie wtedy 29 stopni Celsjusza. Najcieplej ponownie będzie w zachodniej części kraju.

Modele długoterminowe portalu WXcharts.com wskazują, że trend wzrostowy temperatury może utrzymać się również w tygodniu rozpoczynającym się od poniedziałku 11 września. Na obszarze prawie całego kraju do piątku 15 września w ciągu dnia utrzymałaby się wówczas temperatura wyższa niż 20 stopni Celsjusza, osiągając najwyższe wyniki sięgające 30 stopni Celsjusza. Obecnie prognozy nie wskazują, żeby w okresie tym wystąpić miały również opady i gwałtowne anomalie pogodowe.

Więcej o: