Jak wynika z najnowszego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat zakażonych legionellą. Miały one choroby współistniejące. Wśród nich jest około 90-letnia, która zgłosiła się do Podkarpackiego Centrum Choroby Płuc w Rzeszowie. Rzecznik szpitala Andrzej Sroka przekazał, iż kobieta miała choroby współistniejące. Wcześniej była hospitalizowana przez kilkanaście dni. Pochodziła z Rzeszowa.
- W tym momencie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc znajduje się 19 pacjentów. Sytuacja jest w miarę stabilna. 10 pacjentów jest hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Fryderyka Chopina. Trzech znajduje się na OIOM-ie w stanie ciężkim, stabilnym - przekazał Polsat News, Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
Tymczasem szpital w Ostrowie Wielkopolskim poinformował o pierwszych przypadkach zakażenia w Wielkopolsce. To małżeństwo: 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta, mieszkańcy powiatu ostrowieckiego. Doktor Adam Stangret powiedział w rozmowie z tvn24.pl, że przebieg zakażenia u osób zakażonych nie był ciężki.
- Osoby te zostały przyjęte kilka dni temu z wysoką gorączką, bólami mięśniowo-kostnymi i bólami głowy. W badaniach potwierdzono wysokie parametry zapalne, cechy zapalenia płuc, w badaniach moczu stwierdzono też obecność bakterii legionella. W wyniku wdrożonego leczenia stan pacjentów bardzo się poprawił, dziś przejdą badania kontrolne - podkreślił Adam Stangret. Jak dodał, z wywiadu z chorymi wynika, że w ostatnim czasie nie byli na Podkarpaciu. Portal tvn24.pl podaje, że małżeństwo wkrótce ma zostać wypisane do domu.
Na legionellozę, rzadko spotykaną chorobę wywołaną bakterią legionella, zachorowało około 150 mieszkańców województwa podkarpackiego. Dotychczas był to problem lokalny, ale z ostatnich doniesień, wynika, że zachorowania na tę chorobę zaczynają pojawiać się w innych regionach Polski. Jak pisaliśmy w niedzielę, pierwszy przypadek zakażenia legionellą wystąpił w województwie małopolskim. W stanie ciężkim do szpitala miała trafić pacjentka jednego z domów pomocy społecznej.
W poniedziałek mają zostać podane wyniki badań wody z rzeszowskich wodociągów. W weekend w mieście przeprowadzono dezynfekcję miejskiej sieci wodociągowej.
Legionella to bakteria, której pałeczki namnażają się w wewnętrznych instalacjach wodnych, czemu sprzyja wysoka temperatura. Bakterie legionelli wywołuje legionelozę, czyli chorobę układu oddechowego, która jest zakaźna, ale nie jest zaraźliwa. Niebezpieczna staje się dopiero gdy do organizmu dostanie się poprzez drogi oddechowe.