Nietoperz ze wścieklizną w Toruniu. Miasto wyznaczyło obszar zagrożony. Obowiązują zakazy i nakazy

Na posesji mieszkalnej w Toruniu odnaleziony został martwy nietoperz. Wyniki badań weterynaryjnych wykazały, że zwierzę było chore na wściekliznę. W związku z istniejącym ryzykiem rozprzestrzeniania choroby okolica ul. Bydgoskiej została uznana za obszar zagrożony. Obowiązują w nim szczególne reguły, których przestrzegać powinni właściciele zwierząt domowych.

Martwy nietoperz został odnaleziony dwa tygodnie temu. Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy potwierdził jednak obecność wścieklizny dopiero w środę 23 sierpnia. Tego samego dnia Powiatowy Lekarz Weterynarii (PLW) w Toruniu wydał rozporządzenie określające obszar zagrożony oraz obowiązujące w nim zakazy i nakazy.

Zobacz wideo Czy kolejna pandemia zostanie podana na talerzu? Odpowiada prezeska CIWF Polska

Nietoperz ze wścieklizną w Toruniu. Region ul. Bydgoskiej obszarem zagrożonym

Chory na wściekliznę nietoperz został odnaleziony na posesji mieszkalnej mieszczącej się na ul. Bydgoskiej. W rozporządzeniu PLW czytamy, że w granicach obszaru zagrożonego znajduje się samo ognisko choroby - ul. Bydgoska - oraz obszar z nią sąsiadujący:

  • od północy - wzdłuż ul. Krasińskiego do skrzyżowania z ul. Konopnickiej;
  • od wschodu - wzdłuż ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Bydgoską;
  • od południa - wzdłuż torów tramwajowych na ul. Bydgoskiej;
  • od zachodu - wzdłuż ul. Klonowica do skrzyżowania z ul. Krasińskiego.

W obszarze tym obowiązuje zakaz wprowadzania lub wyprowadzania psów i kotów nieposiadających ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie. Niezaszczepione psy i koty żyjące w tym regionie muszą ponadto zostać poddane szczepieniom. Równocześnie na obszarze zagrożonym zakazane jest organizowanie targów, wystaw, konkursów i pokazów z udziałem zwierząt wrażliwych na wściekliznę. 

Wścieklizna w Toruniu. Weterynarze apelują, aby uważać na dzikie zwierzęta

PLW zaleca również właścicielom zwierząt z obszaru zagrożonego, aby ograniczyć wypuszczanie kotów z domu oraz, aby wyprowadzać psy na spacer wyłącznie w kagańcu i na smyczy. Wszystkim mieszkańcom zaleca z kolei unikanie kontaktów z dzikimi zwierzętami. W przypadku znalezienia martwych zwierząt ich obecność powinna zostać zgłoszona do Inspekcji Weterynaryjnej lub Straży Miejskiej.

"Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy i kończy się zawsze śmiercią. Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a także człowiek" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Miasta Toruń. "Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w skutek pogryzienia przez chore zwierzę, poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe, ponieważ wirus znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia".

Więcej o: