Osiem gwiazd na nagrobku w Międzychodzie. Interweniował zbulwersowany widz TVP

Na jednym z grobów zlokalizowanych na cmentarzu komunalnym w Międzychodzie (woj. wielkopolskie) wyryto napis przedstawiający osiem gwiazd. Wulgarną inskrypcję dostrzegł widz TVP. Stacja interweniowała u zarządcy nekropolii.

Na nietypowy napis umieszczony na nagrobku na cmentarzu komunalnym w Międzychodzie (województwo wielkopolskie) natknął się przypadkiem widz Telewizji Polskiej. "Nie wierzyłem własnym oczom" - napisał zbulwersowany w wiadomości do serwisu TVP Poznań.

Zobacz wideo Tusk o planie na pierwsze 100 dni, odmalowaniu komina i pojednaniu. Spotkanie we Włocławku

Międzychód. Gwiazdy na grobie zbulwersowały widza TVP

Inskrypcja na grobie zawiera osiem gwiazd, które są uznawane za ocenzurowaną wersję wulgarnego hasła odnoszącego się do Prawa i Sprawiedliwości: "J∗∗∗∗ PiS". Charakterystyczna formułka jest wykorzystywana przez przeciwników obecnego rządu m.in. podczas protestów.

Przeniknęła również do popkultury i mediów społecznościowych pod zbiorczym określeniem "ruchu ośmiu gwiazd". Specyficzne ułożenie znaków możemy znaleźć między innymi na końcu teledysku do piosenki "Polskie Tango" Taco Hemingway'a.

"J∗∗∗∗ PiS" wyryte na nagrobku? TVP Poznań dąży do usunięcia inskrypcji

Poinformowana o sprawie stacja TVP Poznań napisała do zarządcy nekropolii z pytaniem o legalność tego typu inskrypcji nagrobnych. "Spółka Aqualift jako zarządca Cmentarza Komunalnego potwierdza, że napis na wskazanym nagrobku bez wątpienia narusza Regulamin Cmentarza i zakłóca powagę miejsca. Zarządca cmentarza podjął działania zmierzające do skontaktowania się z dysponentem grobu i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji" - przekazała w odpowiedzi Marzena Kowal, specjalistka ds. administracji MSK Aqualift sp. z o.o. w Międzychodzie.

Według stacji telewizyjnej w feralnym grobie pochowana jest kobieta, której konto w serwisie Facebook jest pełne "wulgarnych i obelżywych wpisów o charakterze politycznym". Nie wiadomo, kto podjął decyzję o wyryciu ośmiu gwiazd na nagrobku. Mogła być to wola zmarłej osoby lub decyzja jej rodziny.

Więcej o: