We wtorek na południu Polski obowiązywały ostrzeżenia IMGW przed burzami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało mieszkańcom tego regionu kraju ostrzeżenia przed intensywnymi opadami i podtopieniami. Burze przeszły wieczorem nad Śląskiem i Małopolską. Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała, że "na terenie województwa śląskiego do godziny 21 we wtorek straż pożarna interweniowała 152 razy". Wezwania dotyczyły złamanych konarów i pochylonych drzew - cytuje Wirtualna Polska. I uzupełnia, że najwięcej pracy strażacy mieli w powiecie bielskim: 60 interwencji, gliwickim: 23, mikołowskim: 16 i cieszyńskim: 10.
Na Opolszczyźnie do godziny 23:00 we wtorek strażacy zanotowali 283 zdarzenia związane z warunkami atmosferycznymi. - W Niemodlinie w powiecie opolskim drzewo oparło się o budynek mieszkalny, uszkodzony dach budynku gospodarczego w miejscowości Sarny Wielkie w powiecie opolskim, w Steblowie uszkodzony dach budynku mieszkalnego, w Dobrej w powiecie krapkowickim drzewo przewróciło się na domki letniskowe - poinformował kpt. Łukasz Nowak, rzecznik prasowy opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w rozmowie z RMF FM.
W Krapkowicach wiatr połamał drzewa, które spadły na ławki. "Szkód jest w okolicy więcej" - informują lokalne media. Podobnie było między innymi w Tychach w województwie śląskim.
W Bielsku-Białej silny wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego, połamał drzewa, zniszczył znaki drogowe i sygnalizację świetlną na jednym ze skrzyżowań - wymienia Radio Bielsko. Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej mł. bryg. Patrycja Pokrzywa przekazała PAP, że strażacy dostali "około 70 wezwań związanych z wiatrem". - Trzy zgłoszenia dotyczyły uszkodzonego poszycia dachu. Nikt nie został poszkodowany - uzupełniła.
Na profilu Polskich Łowców Burz opublikowano nagranie tworzącego się również na Bielsko-Białą leja przypominającego trąbę powietrzną. "Lej jest związany z przemieszczającą się silną superkomórką burzową. Z dużym prawdopodobieństwem miał on kontakt z ziemią" - czytamy.
Sieć Obserwatorów Burz publikuje na Twitterze również nagranie nocnej burzy z Krakowa. Gwałtowna i silna nawałnica przeszła również nad Oświęcimiem. IMGW z kolei informowało w nocy z wtorku na środę od bardzo aktywnej burzy nad Podkarpaciem. "Głównym zagrożeniem, które niosą te burze, są opady deszczu, które mają punktowo bardzo silne natężenie, sięgające nawet 40 mm/h. Całkowita suma opadów w czasie przechodzenia burz może sięgać nawet 50 mm" - ostrzegano.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem dla całej Polski na najbliższe dni. Zaczną obowiązywać w piątek. Dodatkowo na południu kraju od czwartku synoptycy wprowadzili alerty drugiego stopnia związane z upałem, na wschodzie będą to ostrzeżenia pierwszego stopnia. W środę synoptycy prognozują zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i południu okresami zachmurzenie duże. Tam pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 25°C do 29°C, nad morzem i w górach chłodniej około 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 60 km/h.
Więcej o gwałtownych zjawiskach pogodowych wywołanych zmianą klimatu na stronie Zielona.Gazeta.pl.
***