Uwaga na burze z gradem. IMGW wydał alerty dla południa Polski. Możliwe podtopienia

Burze z gradem, porywistym wiatrem i ulewnym deszczem przejdą w nocy przez południe Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował ostrzeżenia pogodowe dla województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu mogą wystąpić również lokalne podtopienia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wystosował ostrzeżenia dla południowej Polski. Na terenie pięciu województw wystąpią burze z gradem, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu i porywisty wiatr. Miejscami ulewy mogą doprowadzić również do podniesienia poziomu wód i podtopień.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

IMGW wydał ostrzeżenia. Burze z gradem na południu kraju

Alerty meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przed burzami z gradem zostały wystosowane dla województw:

  • dolnośląskiego,
  • opolskiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego. 

Najintensywniejszych burz możemy spodziewać się w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim.  Można spodziewać się także intensywnych opadów deszczu do 40 mm i porywistego wiatru sięgającym lokalnie do 100 km/h.

Nieco mniej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych możemy spodziewać się na terenach województw małopolskiego i podkarpackiego, gdzie IMGW ogłosił alarmy pierwszego stopnia. Również na ich obszarach należy jednak zachować ostrożność. Opady deszczu wyniosą do 25 mm, a porywy wiatru mogą sięgać prędkości 70 km/h.

Uwaga na podtopienia. Alerty hydrologiczne w Małopolsce, na Śląsku i na Podkarpaciu

IMGW wystosował również ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia dla województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na ich terytoriach dojść może do gwałtownego wzrostu poziomu wód w wyniku opadów burzowych. Synoptycy ostrzegają, że lokalnie wystąpić mogą również podtopienia.

Synoptycy zapowiadają, że szczególne niebezpieczeństwo podtopień występuje ze strony mniejszych rzek oraz na terenach miejskich. Alerty hydrologiczne obejmują między innymi Katowice, Bielsko-Białą, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Krosno, Rzeszów i Przemyśl.

Więcej o: