Kiedy skończą się upały? Synoptycy IMGW zapowiadają zbliżające się ochłodzenie

Ubiegły tydzień był najgorętszym w 2023 r. Prognozy opublikowane przez synoptyków IMGW wskazują, że najbliższe dni przyniosą nieznaczne ochłodzenie, podczas którego temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wstępne przewidywania meteorologów zdają się potwierdzać, że od zbliżającego się weekendu czeka nas koniec intensywnych upałów.

Synoptycy wskazują, że zbliża się koniec najgorętszego okresu roku. Jak wynika z prognoz opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w bieżącym tygodniu będziemy mieli jeszcze do czynienia z upałami. Wysokość temperatury będzie jednak odczuwalnie niższa niż w ubiegłym tygodniu. Nadejście niższych temperatur może nastąpić już pod koniec bieżącego tygodnia.

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Koniec burz i upałów? Synoptycy zapowiadają ochłodzenie od najbliższego weekendu

Meteorolodzy IMGW zapowiadają, że po ubiegłym tygodniu, najcieplejszym w 2023 roku, wysokie temperatury zaczną powoli ustępować. Według prognoz synoptyków temperatura pozostanie wysoka do piątku 25 sierpnia, ale jej maksymalna wartość nie przekroczy już 30 stopni Celsjusza. W okresie tym zaczną ustępować również burze, które będą pojawiać się tylko miejscowo i z mniejszą intensywnością.

Od soboty możemy spodziewać się ochłodzenia nadciągającego od zachodniej strony kraju. Tego dnia upały i temperatury powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza wciąż utrzymają się na wschodzie Polski. W niedzielę 27 sierpnia maksymalna temperatura wyniesie już 21 stopni Celsjusza - najwyższa będzie na północy oraz w zachodnich częściach kraju.

Chłodniejszy przełom sierpnia i września. Upały odpuszczą w przyszłym tygodniu

Według prognoz długoterminowych sporządzonych przez synoptyków IMGW od początku przyszłego tygodnia do środy 30 sierpnia maksymalna temperatura w Polsce nie wyniesie więcej niż 19 stopni Celsjusza. Na południu kraju może osiągnąć nawet wartości jednocyfrowe.

Dane synoptyków IMGW zdają się potwierdzać również prognozy długoterminowe portalu WXcharts.com. Wynika z nich również, że z silnym ochłodzeniem może wiązać się koniec miesiąca. Termometry w ostatnie dni sierpnia i na początku września nie powinny według nich odnotować więcej niż 20 stopni Celsjusza. Okazjonalnie mogą pojawić się miejscowe wzrosty temperatur powyżej tej wartości. Warto pamiętać, że modele długoterminowe nie gwarantują całkowitej pewności prognozowanej pogody i powinny być wykorzystywane w celach orientacyjnych.

Więcej o: