Łęczyca. Policja uwolniła zaginionego 15-latka. Chłopiec ugrzązł w błotnistym rowie

Policja z Łęczycy znalazła i uwolniła zaginionego chłopca. 15-latek spędzał wakacje na terenie gminy Świnice Warckie. Pewnego dnia wybrał się na spacer, który mógł się dla niego skończyć tragicznie.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy (woj. łódzkie, powiat łęczycki) otrzymali w czwartek 17 sierpnia około godziny 6:00 rano zgłoszenie o zaginięciu 15-letniego chłopca na terenie gminy Świnice Warckie. Z przekazanych informacji wynikało, że nastolatek spędzał tam wakacje. Jeden z członków rodziny zauważył jednak nieobecność 15-latka i jego psa.

Zobacz wideo Policjanci uratowali psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie

Łęczyca. Chłopiec spędzał wakacje na wsi i wybrał się na spacer. Znalazła go policja

Zaginiony chłopiec nie miał przy sobie telefonu i nie był zaznajomiony z okolicznym terenem. Rodzina początkowo rozpoczęła poszukiwania we własnym zakresie, ale kiedy to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, postanowiła zgłosić sprawę służbom. Policja rozpoczęła poszukiwania, do których zaangażowano wszystkie patrole i przewodnika z psem. Po kilku godzinach przeczesywania lasów i okolic funkcjonariusze odnaleźli 15-latka, który znajdował się kilometr od domu.

Chłopiec przebywał w zaroślach i utknął w głębokim rowie wypełnionym błotem. Policjant wszedł w mokradła i wydostał przerażonego chłopca, po czym mundurowi udzielili mu natychmiastowej pomocy przedmedycznej. Na miejsce przybył także zespół pogotowia ratunkowego, który stwierdził u 15-latka wychłodzenie organizmu i przewiózł go do szpitala. 

Policja apeluje o niezwłoczną reakcję w takich wypadkach. Co zrobić w przypadku zaginięcia bliskiego?

Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy zaapelowała, żeby w takich przypadkach niezwłocznie zgłosić sprawę, dzwoniąc na numer 112. Wiele sytuacji wymaga natychmiastowej reakcji i liczy się w niej każda sekunda. Funkcjonariusze przekazali także ważne kwestie przy poszukiwaniu osób zaginionych:

  • przekaż pełne dane oraz cechy charakterystyczne osoby zaginionej. Jeśli zgłaszasz zawiadomienie w jednostce policji, zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego (może być również zdjęcie w telefonie), co umożliwi jak najszybsze podanie rysopisu osoby zaginionej funkcjonariuszom policji;
  • podaj dokładny ubiór zaginionego, w jakim ostatnio go widziałeś;
  • ustal, gdzie w ostatnich dniach najczęściej przebywała zaginiona osoba, czy miała ulubione miejsca, w których chętnie spędzała czas sama. Wymień również osoby, u których zaginiona osoba mogła szukać schronienia oraz podaj dane osób, z którymi jest w stałym kontakcie;
  • zastanów się, czy w ostatnim czasie zaginiona osoba nie przejawiała niecodziennych zachowań, czy nie mówiła o wyjeździe, rozpoczęciu życia na nowo; jeśli tak, natychmiast poinformuj o tym funkcjonariusza przyjmującego zgłoszenie;
  • przekaż informacje o chorobach osoby zaginionej, takich jak np. demencja, depresja, zaburzenia osobowości;
  • nie ukrywaj niczego przed policjantem, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.
Więcej o: