Campus Polska Przyszłości. Goście wycofują się po odwołaniu panelu z Grzegorzem Sroczyńskim

Z udziału w Campusie Polska Przyszłości wycofała się grupa gości, m.in. prof. Adam Leszczyński oraz czworo przedstawicieli Inicjatywy Wschód, ruchu społecznego zajmującego się zmianami klimatycznymi. To reakcja na decyzję organizatorów Campusu, którzy najpierw naciskali na Marcina Mellera, by usunął Grzegorza Sroczyńskiego z "panelu symetrystów", a gdy Meller odmówił, odwołali cały panel.

Kolejna edycja wydarzenia Campus Polska Przyszłości ma się rozpocząć 25 sierpnia w Olsztynie. Jednym z "wydarzeń specjalnych" Campusu miał być "panel symetrystów" prowadzony przez publicystę Marcina Mellera, w którym wziąć mieli udział Dominika Sitnicka, Grzegorz Sroczyński i Jan Wróbel. W czwartek (17 sierpnia) Meller poinformował, że panel  został odwołany. Powód? Organizatorzy Campusu zapytali Mellera, czy może poprowadzić spotkanie bez Grzegorza Sroczyńskiego. "Odpowiedziałem, że nie ma takiej możliwości. W związku z czym usłyszałem, że zaproszenie zostaje wycofane" - napisał Meller w mediach społecznościowych. Gdy nagłośnił sprawę, informując przy okazji, że wobec tego wycofuje się również z prowadzenia rozmowy na Campusie ze współzałożycielem CD Project Red, z udziału w Campus Polska Przyszłości zaczęli rezygnować również inni goście.

Zobacz wideo Tomczyk: Nie ma planów, żeby wyznaczyć Rafała Trzaskowskiego na kandydata na premiera

Campus Polska Przyszłości. Po odwołaniu "panelu symetrystów" wycofują się kolejni goście

W piątek 18 sierpnia decyzję o odwołaniu warsztatów, które miał poprowadzić 28 sierpnia, podjął prof. Adam Leszczyński - historyk i publicysta, autor "Ludowej historii Polski". "W związku z odwołaniem panelu z udziałem Grzegorza Sroczyńskiego przez organizatorów jestem zmuszony odwołać swój udział w 'Campusie Polska'" - napisał prof. Leszczyński w liście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Zgodnie z deklaracjami organizatorów Campus miał być miejscem otwartej dyskusji i konfrontacji poglądów — w tym także tych, które nie odpowiadają dokładnie poglądom organizatorów. Odwołanie panelu ze względu na osobę uczestnika uważam za tłumienie otwartej debaty, do której jestem przywiązany.

- czytamy w dalszej części wpisu.

Z Campusu Polska Przyszłości wycofują się aktywiści klimatyczni

Tego samego dnia z udziału w wydarzeniu Campus Polska Przyszłości zrezygnowały członkinie i członkowie Inicjatywy Wschód - ruchu społecznego zajmującego się kwestiami zmian klimatycznych i transformacji energetycznej. Z uczestnictwa w panelu zrezygnowali Anna Pięta, Dominika Lasota, Konrad Skotnicki i Wiktoria Jędroszkowiak.

 

"Campus Polska Przyszłości miał być miejscem sensownych dyskusji osób o różnych perspektywach. Po newsie o usunięciu panelu czwórki krytycznych dziennikarzy, zdecydowałyśmy, że Wschód nie weźmie udziału w tym wydarzeniu. Nie będziemy narzędziem partyjnej walki o władzę" - zapowiedziała grupa w mediach społecznościowych.

O wycofaniu się z Campusu poinformowała też Marta Żakowska, antropolożka, autorka książki "Autoholizm". "W przyszły weekend miałam odwiedzić Campus Polska Przyszłości i opowiedzieć o swojej książce 'Autoholizm'. W związku z cenzurowaniem programu przez organizatorów i wyrzuceniem panelu Marcina Mellera po naciskach z PO, by usunął z niego Grześka Sroczyńskiego, nie będzie mnie - nie chcę brać udziału w tak konstruowanej rzeczywistości. Do zobaczenia gdzie indziej i w księgarniach!" - napisała. 

Więcej o: