Skargi na zachowanie księdza wobec młodzieży. Sprawą zajęła się policja z Kartuz. "Naruszenie nietykalności"

Policjanci z Kartuz prowadzą postępowanie w sprawie księdza z parafii w gminie Przodkowo. Ma ono związek ze skargami na zachowanie duchownego wobec młodzieży. Kuria odmówiła udzielenia komentarza. Informacje o sprawie przekazali dziennikarze lokalnego serwisu "Express Kaszubski".

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach zajmują się sprawą wikariusza z parafii w gminie Przodkowo (woj. pomorskie). - Kartuscy policjanci prowadzą postępowanie dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej. Z uwagi na charakter sprawy, na ten moment nie będziemy udzielać informacji - odpowiedziała dziennikarzom "Expressu Kaszubskiego" Aldona Domaszk, rzeczniczka prasowa KPP w Kartuzach.

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Przodkowo. Skargę na księdza złożyły co najmniej trzy osoby

Według ustaleń lokalnych dziennikarzy skargę na zachowanie wikariusza wobec młodzieży miały złożyć co najmniej trzy osoby. "Express Kaszubski" skontaktował się z biskupem diecezji pelplińskiej. Rzecznik prasowy diecezji odmówił udzielenia informacji w sprawie postępowania toczącego się wobec duchownego z parafii w gminie Przodkowo. 

Parafie z gminy Przodkowo podlegają diecezji pelplińskiej. 28 lutego 2020 roku został w niej również wydany dokument "Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w diecezji pelplińskiej".

"Z osobami nieprzestrzegającymi niniejszych wytycznych delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży przeprowadza rozmowę, z której zostanie sporządzona notatka służbowa przekazana biskupowi diecezjalnemu" - czytamy w dokumencie. Z dalszej części dowiadujemy się, że środki przewidziane prawem kanonicznym mogą zostać wykorzystane dopiero w przypadku braku poprawy po rozmowie z biskupem.

Diecezja pelplińska przepraszała wcześniej ofiary przestępstw seksualnych

"Pragniemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc skrzywdzonym oraz zapobiec takim tragediom w przyszłości" - głosi deklaracja zawarta w preambule dokumentu. W diecezji pelplińskiej już wcześniej dochodziło bowiem do przypadków przestępstw wobec osób małoletnich. W roku 2020 diecezja musiała wystosować oficjalne przeprosiny do mężczyzny, który padł ofiarą molestowania w latach 80. O sprawie opowiadał w swoim filmie "Tylko nie mów nikomu" Tomasz Sekielski.

Jak podawał portal Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), w diecezji pelplińskiej w okresie między 1992 rokiem a 2018 rokiem toczyło się łącznie 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o molestowanie seksualne. Rzecznik diecezji zapewniał jednak, że "w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym".

Więcej o: