Wypadek kolumny z Szydło. Wraca śledztwo ws. zbiórki na zakup seicento dla Sebastiana Kościelnika

W 2017 roku samochód, który wiózł Beatę Szydło przez Oświęcim, zderzył się w fiatem seicento, którym poruszał się Sebastian Kościelnik. W sieci została założona zbiórka pieniędzy na zakup nowego auta dla mężczyzny. Zebrano w niej 140 tys. zł, jednak Kościelnik pieniędzy nigdy nie otrzymał, a organizator zrzutki zniknął. Teraz prokuratura ma wrócić do sprawy.

Prokuratura Okręgowa w Krakowie postanowiła "podjąć z zawieszenia" śledztwo w sprawie przywłaszczenia pieniędzy ze zbiórki zorganizowanej na fiata seicento. Pieniądze miały trafić na konto Sebastiana Kościelnika, który w 2017 roku zderzył się z rządową kolumną wiozącą ówczesną premierkę Beatę Szydło. Choć celem było zebranie 5 tys. zł, ostateczna kwota wyniosła wiele razy więcej.

Zobacz wideo Beata Szydło. Kobieta, która rozsławiła broszki

Wypadek Beaty Szydło. Wraca śledztwo ws. autora zbiórki na zakup nowego auta dla Sebastiana Kościelnika

"21 lipca otrzymałem informację o potencjalnym adresie zamieszkania Rafała B. - organizatora zbiórki na seicento, który oszukał nie tylko mnie, ale przede wszystkim ponad 8 tysięcy osób, które na tę zbiórkę wpłaciły! Po niezwłocznym złożeniu zawiadomienia o potencjalnym adresie zamieszkania podejrzanego dzisiaj otrzymałem informację, że śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zostało wznowione (podjęte z zawieszenia). Nie wolno odpuszczać, wytrwale dążyć do tego, aby wszyscy winni ponieśli odpowiedzialność za swe czyny" - napisał w środę (16 sierpnia) na Twitterze Kościelnik. 

W 2019 roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie. Prokurator Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, tłumaczył wówczas, że Rafał B. "według regulaminu stał się właścicielem tych pieniędzy, w związku z tym nie można mówić, że przywłaszczył cudze pieniądze". W kolejnych latach śledczy wracali do sprawy. 8 sierpnia na stronie prokuratury pojawił się komunikat o następującej treści:

"Prokuratura Okręgowa w Krakowie, 3 Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej postanowieniem z dnia 7 sierpnia 2023 r. podjęła z zawieszenia śledztwo o sygn. PO III Ds. 21.2020 przeciwko Rafałowi B. podejrzanemu o to, że w dniu 14 czerwca 2017 r. w Bournemouth (Wielka Brytania) przywłaszczył powierzone mu pieniądze w kwocie 139 328, 35 złotych, pochodzące ze zbiórki internetowej prowadzonej za pośrednictwem serwisu Pomagam.pl z przeznaczeniem za zakup pojazdu m-ki Fiat Seicento na rzecz osoby trzeciej, wskutek czego pokrzywdzone zostały osoby, które dokonywały wpłat na powyższy cel tj. o przestępstwo z art. 284 par. 2 kk. (...) Status osoby pokrzywdzonej posiadają wszyscy darczyńcy, którzy dokonali wpłat w ramach powyżej wskazanej zbiórki internetowej". 

Wypadek z udziałem rządowej kolumny Beaty Szydło

Do wypadku z udziałem kolumny rządowej doszło 10 lutego 2017 roku. Fiat seicento, którym poruszał się Sebastian Kościelnik, uderzył w rządową kolumnę. Ówczesna premierka doznała wówczas złamania mostka i obustronnego złamania kilku żeber ze zranieniem opłucnej, stłuczenia serca i miąższu płucnego. W zdarzeniu ucierpieli także dwa funkcjonariusze BOR. W lutym tego roku Kościelnik usłyszał prawomocny wyrok w sprawie zdarzenia. Mężczyzna został uznany za winnego zderzenia z rządową kolumną, sąd nie wymierzył mu jednak kary.

Więcej o: