Gdzie jest burza? Grad, deszcz i porywisty wiatr nad zachodnią Polską. IMGW wydał ostrzeżenia

W ostatnich dniach Polskę nawiedziła fala upałów. W większości kraju doświadczamy wysokiej temperatury i braku opadów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega jednak, że w środę 16 sierpnia w niektórych regionach mogą pojawić się burze z gradem i opadami deszczu.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w godzinach porannych burza wystąpiła w północno-zachodniej części kraju, chodzi o region województwa zachodniopomorskiego. W ciągu dnia przelotne opady deszczu z piorunami mogą wystąpić również w zachodniej części kraju. Wieczorem i w nocy ze środy na czwartek silne burze dotknąć mogą regionu południowo-zachodniej Polski, przede wszystkim województw lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Gdzie jest burza? Do południa opady na Pomorzu Zachodnim 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla powiatów wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego, sławieńskiego, koszalińskiego, białogardzkiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego i łobeskiego (część woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego). Na obszarach tych możemy obecnie zetknąć się z burzami z gradem. Zjawisku temu towarzyszyć mogą porywy wiatru do 65 km/h oraz opady deszczu o natężeniu do 20 mm/h. Według przypuszczeń synoptyków front burzowy powinien ustąpić z rejonu przed godziną 10.

W ciągu dnia burze z gradem wystąpić mogą na terenach zachodnich kraju. Jak donosi portal Fanipogody.pl, najwyższe ryzyko wystąpienia silnych burz istnieje w południowo-zachodniej części kraju. Front atmosferyczny obejmie przede wszystkim województwa lubuskie, dolnośląskie i opolskie. Wystąpienia burz w tym regionie możemy spodziewać się w godzinach wieczornych i nocnych. Zjawiska mogą rozwijać się także w nocy ze środy na czwartek. 

Nie ustępują upały. Ostrzeżenia drugiego stopnia dla większości kraju

W środę 16 sierpnia na większości terenów Polski utrzyma się wysoka temperatura powietrza, która towarzyszyła nam przez ostatnie dni. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla regionów województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wynieść może do 35 stopni Celsjusza. 

Więcej o: