Święto Wojska Polskiego będzie inne niż w ostatnich latach. Ile sprzętu będzie na defiladzie? [PROGRAM]

Święto Wojska Polskiego będzie inne niż w ostatnich latach, ponieważ po raz pierwszy od trzech lat pojawi się największa defilada Wojska Polskiego. MON zapowiada z tej okazji również pikniki w wielu miastach. Jak wygląda program wydarzeń z okazji 15 sierpnia?

Święto Wojska Polskiego, które upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, jest obchodzone 15 sierpnia (w tym roku jest to wtorek). Z tej okazji zaplanowane są pikniki i powrót defilady, której nie było przez ostatnie trzy lata. Jak będzie wyglądał program wydarzeń, które odbędą się 15 sierpnia?

Zobacz wideo Ważny apel gen. Tomasza Piotrowskiego. "Przeciwnik tylko na to czeka"

Święto Wojska Polskiego. Jak będzie wyglądał program wydarzeń?

W dniu Święta Wojska Polskiego Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Następnie prezydent razem z małżonką Agatą Kornhauser wezmą udział w mszy świętej za ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, na której będzie obecny także szef MON Mariusz Błaszczak. W południe przedstawiciele wezmą udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Program wydarzeń zakłada, że od godziny 12:00 do 18:00 odbędzie się centralny piknik wojskowy na błoniach Stadionu PGE Narodowego. Jak informuje serwis wojsko-polskie.pl, w niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się także otwarcie nowoczesnej siedziby Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Ponadto odbędą się pikniki wojskowe, podczas których obecni będą przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych. Żołnierze przekażą informacje dotyczące rekrutacji i podpowiedzą, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Niedzielny program zakłada, że pikniki odbędą się w następujących miastach:

  • Radom (mazowieckie) - Plac Antoniego Corazziego,
  • Nowogrodziec (dolnośląskie) - ul. Rynek,
  • Sępólno Krajeńskie (kujawsko-pomorskie) - Park Krajna, ul. Osiedle Leśne,
  • Bychawa (lubelskie) - Park Miejski przy ul. 11 Listopada,
  • Kłodawa (lubuskie) - Błonia przy jeziorze Kłodawskim, ul. Gorzowska,
  • Konstantynów Łódzki (łódzkie) – ul. Sucharskiego 1,
  • Nieciecza (małopolskie) - Stadion Sportowy BRUK-BET Termalica Nieciecza,
  • Dobrodzień (opolskie) - Rynek w Dobrodzieniu (pl. Wolności),
  • Nowa Sarzyna (podkarpackie) - MOSiR, ul. M. Konopnickiej 2,
  • Łapy (podlaskie) - Stadion Miejski, ul. Leśnikowska 18,
  • Brusy (pomorskie) - ul. Na Zborach 1,
  • Olsztyn (śląskie) - Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Zielona 66,
  • Wąchock (świętokrzyskie) - Parking przy Skate Parku, ul. Kolejowa,
  • Stare Juchy (warmińsko-mazurskie) - Boisko do piłki nożnej, ul. Sportowa 1,
  • Ostrowite (wielkopolskie) - Stadion gminny, ul. Jeziorna 37,
  • Nowogard (zachodniopomorskie) - Plac Szarych Szeregów.

MON zapowiada, że powróci defilada Wojska Polskiego. Jaki sprzęt zostanie zaprezentowany?

Kulminacją obchodów Święta Wojska Polskiego w niedzielę ma być defilada wojskowa, która ruszy o godz. 14.00 na warszawskiej Wisłostradzie. Wówczas odbędzie się prezentacja 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Ponadto żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. "Będą m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie będzie można obserwować nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce" - informuje MON.

W dniach od 12 do 15 sierpnia zaplanowanych było łącznie 70 pikników, które odbywały się dotąd w wielu miejscowościach we wszystkich województwach w Polsce. Ostatnia defilada Wojska Polskiego odbyła się w 2019 roku w Katowicach, ponieważ w latach 2020-2021 występowało zagrożenie epidemiczne. W 2022 roku MON również zrezygnowało z obchodów święta z powodu wojny w Ukrainie. Zdecydowano wówczas o organizacji pikników i pokazu sprzętu. 

Więcej o: