Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia. Niebezpiecznie ma być w "drugiej strefie" [MAPY]

W niedzielę w Polsce mogą wystąpić burze. W tej sprawie synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw. Z map wynika, że front może rozciągnąć się w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze, po Dolny Śląsk.

W niedzielę 13 sierpnia przez Polskę ma przetoczyć się aktywny front, który przyniesie silny deszcz, porywisty wiatr oraz burze z gradem. Dla których regionów IMGW wydało ostrzeżenia przed nawałnicami?

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

IMGW wydało alerty przed burzami w Polsce. W których województwach obowiązują?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydane zostały dla województw:

  • łódzkiego - dokładnie dla powiatów: sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego, bełchatowskiego, pajęczańskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego;
  • wielkopolskiego - dokładnie dla powiatów: kępińskiego, ostrzeszowskiego, ostrowskiego, kaliskiego oraz dla Kalisza;
  • dolnośląskiego - dla powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, trzebnickiego, wołowskiego, lubińskiego, legnickiego, złotoryjskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego, jaworskiego, strzelińskiego, średzkiego, wrocławskiego oraz miast Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych i Wrocław;
  • opolskiego - dla powiatów: oleskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, opolskiego, brzeskiego, nyskiego oraz Opola;
  • śląskiego - dla powiatów: lublinieckiego i kłobuckiego.

"Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami grad" - przekazało IMGW w komunikacie. 

Burze pojawią się także w centrum kraju. Duża intensywność zjawisk w "strefie drugiej"

Na tym nie koniec, ponieważ burze o mniejszym natężeniu mogą pojawić się także w centralnej Polsce. "Burze występować będą w pasie od Suwalszczyzny, przez Mazowsze po Dolny Śląsk, w strefie frontu atmosferycznego. W strefie '1' prognozowana wysokość opadów 10-15 mm, porywy wiatru do 60km/h, możliwy drobny grad. W strefie '2' możliwe burze bardziej intensywne wysokość opadów 15-20 mm" - przekazało IMGW. Do komunikatu dołączono także mapkę z miejscem występowania burz. 

Więcej o: