Przerażający pochówek dziecka odkryty na cmentarzu z XVII wieku. Spoczęło obok "wampirki z Pnia"

Naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonali odkrycia kolejnego antywampirycznego grobu na XVII-wiecznym cmentarzu w Pniu (woj. kujawsko-pomorskie). Dziecko pochowane twarzą do dołu znajdowało się nieopodal "wampirki z Pnia", na której mogiłę natrafiono w ubiegłym roku.

Pochodzące z XVII wieku cmentarzysko we wsi Pień (woj. kujawsko-pomorskie) to miejsce spoczynku m.in. słynnej "wampirki z Pnia". Odkrytą rok temu kobietę pochowano z sierpem na szyi i kłódką zamkniętą na palcu stopy. Podczas lipcowych prac ratowniczych przeprowadzanych celem uchronienia cennego historycznie miejsca przed zniszczeniem, odkryto kolejne groby wskazujące na nietypowy rodzaj pochówku.

Zobacz wideo Eutanazja w Polsce powinna być dopuszczalna? [SONDA]

Wstrząsający sposób pochówku małego dziecka. Było skierowane twarzą w dół

1,5 m - mniej więcej tyle dzieli mogiły "wampirki z Pnia" i tajemniczego dziecka odkrytego niedawno przez archeologów. Wiek zmarłego oszacowano na od pięciu do siedmiu lat. Upiorność pochówku małoletniego przejawia się w sposobie, w jaki ciało zostało złożone w grobie. Celem ułożenia dziecka twarzą do ziemi było to, by "nie szkodziło żywym". 

W pierwszej warstwie ziemi badacze natrafili na trójkątną kłódkę, która najprawdopodobniej została założona na palec u stopy chowanego dziecka. - Kłódka pod stopą symbolizuje zamknięcie etapu życia i ma zabezpieczać przed powrotem zmarłego, czego się zapewne obawiano. Takie praktyki wywodziły się z wierzeń ludowych i bywają określane jako antywampiryczne, co nie do końca jest trafne, ponieważ pojęcie wampira pojawiło się historycznie później, niż datujemy pochówki w Pniu - wyjaśnił w rozmowie z serwisem PAP Nauka w Polsce kierownik badań dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK.

W pobliżu grobu tajemniczego dziecka badacze znaleźli również jamę ze szczątkami trójki dzieci. Naukowców zainteresował ujawniony w niej fragment szczęki zabarwionej na zielono. Może ona wskazywać na to, że za życia zmarły był leczony poprzez przyjmowanie barwiącej substancji. Na cmentarzysku ujawniono także kości kobiety w 24. tygodniu ciąży. W grobowcu wykonanym w nietypowej, bo zbitej i bogatej w kamienie ziemi zachowały się szczątki płodu.

Pochówek antywampiryczny w Polsce i na świecie. Nie zawsze obawiano się Wampirów

Pochówki antywampiryczne charakteryzują się m.in. układaniem zmarłego w pozycji embrionalnej, krępowaniem ciała sznurami i przebijaniem klatki piersiowej ostrym przedmiotem. Aby uniemożliwić chowanej osobie wydostanie się w niektórych regionach świata nad grobem montowano specjalne klatki. Pochówek antywampiryczny stosowano nie tylko wobec osób, które podejrzewano o bycie istotą nadnaturalną. W Polsce ten specyficzny sposób grzebania zmarłych odnosił się przede wszystkim do osób chorych i wykluczonych, których zachowania budziły strach i odrazę wśród okolicznych mieszkańców.

Więcej o: