Jaka będzie pogoda jesienią? Jest prognoza długoterminowa IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę długoterminową na koniec sierpnia i początek września. Według synoptyków początek roku szkolnego przyniesie do Polski wyższą temperaturę i niską sumę opadów deszczu. Pojawiły się także wstępne prognozy na czwarty kwartał tego roku. Prawdopodobnie czeka nas cieplejsza jesień.

Początek sierpnia minął pod znakiem porywistych wiatrów, ulewnych deszczy i niższej temperatury powietrza. Z ostatnich prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika jednak, że od soboty 12 sierpnia czeka nas powrót wysokiej temperatury. Jak pisaliśmy we wcześniejszym artykule, cieplejszej pogodzie towarzyszyć będą jednak regionalne burze z opadami deszczu.

Zobacz wideo "El Nino przyniesie powodzie i susze w różnych częściach świata"

Prognoza pogody na początek września. Będzie cieplej i mniej deszczowo

Pogoda długoterminowa na najbliższe pięć tygodni, którą opublikował IMGW zawiera dane odnoszące się do średniej temperatury z ostatnich 30 lat. Wynika z niej, że pod koniec sierpnia zauważymy już cieplejszą pogodę ze słabszymi opadami deszczu.

Z przedstawionych przez IMGW informacji możemy również wywnioskować, że szczególnie pogodna może okazać się początkowa dekada września. Pierwsze 10 dni przyszłego miesiąca będzie bardziej upalne niż w ubiegłych latach - szczególnie w centralnych i południowowschodnich regionach kraju. W całym kraju odnotujemy wówczas także słabsze opady deszczu.

Wstępne prognozy na czwarty kwartał. Czy czeka nas cieplejsza jesień?

Dalsze długoterminowe prognozy pozwalają przypuszczać, że cieplejsza pogoda czeka nas również przez resztę września i w październiku. Informacje takie możemy pozyskać między innymi z okresowych materiałów publikowanych na witrynie Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (European Forest Fire Information System - EFFIS). Wynika z nich, że we wrześniu i październiku możemy spodziewać się temperatury nieznacznie wyższej niż zazwyczaj.

W miesiącach tych spadnie ponadto niższa suma opadów deszczu. Trend ponadprzeciętnej temperatury będzie prawdopodobnie utrzymywał się również przez listopad i grudzień. Do Europy zaczną docierać bardziej intensywne opady. W Polsce czekają nas one jednak dopiero w miesiącach zimowych. Doniesienia te zdają się potwierdzać również modele prognostyczne publikowane przez portal Tropical Tidbits, które wykorzystują dane dostarczane przez agencje meteorologiczne z różnych państw świata. Prognozy przedstawiające przeciętną temperaturę oraz opady w okresie od września do listopada zamieściliśmy w galerii tego artykułu.

Wyższe temperatury. Przyczyną zjawisko El Nino

Szczegółową analizę prognoz meteorologicznych na zbliżające się miesiące przeprowadził również portal Severe Weather. Synoptycy w niej wskazują na zjawisko El Nino jako jedną z przyczyn wyższej niż zazwyczaj temperatury powietrza jesienią. Zwracają również uwagę na wyższe niż zazwyczaj przeciętnie opady deszczu w południowej i zachodniej Europie. Zjawisko to ominie jednak Polskę.

Więcej o: