Ewakuacja stoisk w Lubiatowie. Na Bałtyku szaleje sztorm. "Tam, gdzie są fale, normalnie była plaża"

Pogoda nad Bałtykiem nie rozpieszcza urlopowiczów. Odczuwalnie niższa temperatura, opady deszczu i silny wiatr to obecnie codzienność w nadmorskich miejscowościach. Z powodu sztormu w Lubiatowie (woj. pomorskie) z plaży ewakuowano stragany.

Tak niekorzystnej dla turystów pogody w lecie nie pamiętają nawet pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni. Jak przekazali reporterowi RMF FM, rzadki o tej porze roku sztorm ma już na koncie pierwsze zniszczenia. Chodzi o Lubiatowo (woj. pomorskie), w którym woda dosięgła budek z pamiątkami.

Zobacz wideo Pożar w Sulejówku pod Warszawą (08.08.23)

Lubiatowo. Sztorm zmusił sprzedawców do ewakuacji stoisk plażowych

Ofiarą niszczycielskiego żywiołu padły stragany rozstawione bezpośrednio na plaży. Obecnie dostać się do nich można jedynie przy użyciu woderów (specjalnych wędkarskich kaloszy), a dokładna ocena strat stanie się możliwa dopiero po zakończeniu sztormu.

- Zalało tamte budki z rzeczami, zawsze tam się kupowało coś, nigdy nie widziałyśmy czegoś takiego, a przyjeżdżamy tu o pięciu lat, tam, gdzie są fale normalnie była plaża - relacjonowała w rozmowie z reporterem RMF FM grupa przyjezdnych z Warszawy.

Letnie sztormy na Bałtyku niejedynym zagrożeniem. Najnowsze alerty IMGW dotyczą burz z gradem 

Z trudnymi warunkami pogodowymi mierzą się nie tylko mieszkańcy nadmorskich miejscowości. Według prognoz IMGW, burze niosące ze sobą ryzyko opadów gradu nawiedzą w środę południowe regiony kraju. Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla całego województwa podkarpackiego, niemal całej Małopolski, oraz poszczególnych powiatów w województwach śląskim i świętokrzyskim. Uważać na siebie powinni mieszkańcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, Jastrzębia-Zdroju, cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Białej, żywieckiego, kazimierskiego, buskiego, staszowskiego i sandomierskiego. Alerty obowiązują od południa do godzin wieczornych.

Więcej o: