Lekarz wzywa Niedzielskiego do przeprosin. "Naruszył pan dotkliwie moje dobra osobiste"

Lekarz Piotr Pisula, którego dane na temat wystawianych recept ujawnił minister Adam Niedzielski, domaga się przeprosin i zadośćuczynienia. W tej sprawie skierował do szefa resortu zdrowia przedsądowe wezwanie.

Piotr Pisula, lekarz, z którego recepty informacje ujawnił minister zdrowia, domaga się przeprosin od Adama Niedzielskiego. Poinformował o tym w poniedziałek w mediach społecznościowych. "Szanowni Państwo, w związku z zaistniałą sytuacją wzywam Pana Ministra Zdrowia do przeprosin i przekazania 100 tys. zł na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu" - napisał na portalu X (wcześniej Twitter). Opublikował też treść pisma, które skierował do ministra. 

Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

Lekarz domaga się przeprosin od Niedzielskiego. "Zostałem narażony na utratę zaufania"

Lekarz w opublikowanym piśmie przedsądowym domaga się natychmiastowego usunięcia skutków naruszenia jego dóbr osobistych poprzez publiczne przeprosiny, które minister ma zamieścić w swoich mediach społecznościowych. We wpisie zamieszczono treść oczekiwanego wpisu oraz informację o tym, na jaki cel ma zostać przekazane zadośćuczynienie w kwocie 100 tys. zł. W uzasadnieniu lekarz wskazał, że wpis ministra na moment sporządzania wezwania widziało już niemal 4,5 miliona osób. "Nie bez znaczenia jest też fakt, że od daty publikacji przywołanego wpisu był on szeroko cytowany w mediach - telewizja, internet, radio" - czytamy.

"Nie ulega wątpliwości, że cytowanym wpisem, jak również treścią oświadczenia z dnia 5 sierpnia 2023 roku naruszył Pan dotkliwie moje dobra osobiste. Pana bezprawne działania doprowadziły m.in. do tego, że w oczach opinii publicznej zostałem narażony na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lekarza" - przekazał w opublikowanym piśmie. 

Burza po wpisie Niedzielskiego na temat lekarza 

Przypomnijmy, w piątek Adam Niedzielski zamieścił w mediach społecznościowych komentarz, w którym odniósł się do czwartkowego wydania "Faktów" TVN. Wyemitowany został wówczas materiał, z którego wynikało, iż od dwóch dni lekarze w całej Polsce mają kłopot z wypisaniem pacjentom leków przeciwbólowych i psychiatrycznych, ponieważ resort zdrowia zmienił przepisy. Niedzielski w mediach społecznościowych ujawnił informacje na temat leków, jakie wypisał sobie lekarz, który informował o problemach z e-receptami.

"Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu X (dawny Twitter) informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego" - poinformowała w sobotę rano Naczelna Izba Lekarska. W komunikacie podkreślono, że skierowano także zawiadomienia do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta i Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Więcej o: