ABW zatrzymała białoruskiego szpiega. "Brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów"

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Białorusina podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej - poinformował w piątek szef MSWiA, minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak podkreślił, to szesnasta taka osoba.

"ABW zatrzymała kolejnego, szesnastego już, podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej. Białorusin Mikhail A. brał udział w rozpoznawaniu obiektów militarnych i portów. Realizował też działania propagandowe na rzecz Rosji. Trafił do aresztu." - napisał w piątek minister Mariusz Kamiński na platformie X (dawny Twitter).

Zobacz wideo "Przestrzegam! Wagnerowcy mogą przebierać się za nielegalnych migrantów". Morawiecki przy granicy

ABW zatrzymała Białorusina podejrzanego za szpiegostwo

Jak podaje portalsamorzadowy.pl na podstawie ustaleń PAP, zatrzymany mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące. To 39-letni obywatel Białorusi, który przez kilka lat mieszkał w Rosji. Przed dwoma laty przyjechał do Polski i miał nawiązać tu kontakt z koordynatorem siatki szpiegowskiej. "Z uzyskanych informacji wynika, że za realizację wymierzonych w bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej zadań, polegających m.in. na rozpoznawaniu infrastruktury krytycznej, w tym obszarów i obiektów militarnych oraz portów morskich, a także prowadzenie działań propagandowych otrzymywał systematyczne wynagrodzenie" - poinformowało biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych w komunikacie przesłanym Polskiej Agencji Prasowej. Ponadto Mikhail A., według służb, "często zmieniał środki łączności i niszczył ślady swojej działalności przestępczej".

Polskie służby o rosyjskiej siatce szpiegowskiej

W pierwszych dniach lipca ABW zatrzymała innego członka siatki szpiegowskiej pracującej dla rosyjskiego wywiadu. Podejrzany mężczyzna także miał obserwować polskie obiekty militarne i porty morskie. Mieszkał w Polsce od czterech lat. Zatrzymany to obywatel Ukrainy, który miał ustabilizowane życie w Polsce. Usłyszał już zarzuty i zgodnie z decyzją sądu trafił do tymczasowego aresztu. - W marcu po raz pierwszy informowaliśmy o zidentyfikowaniu pierwszej grupy, którą zatrzymała ABW. To śledztwo rozpoczęło się po tym, gdy ABW znalazła i zidentyfikowała informacje świadczące o działalności szpiegowskiej na terenie Polski. Zatem mamy kilkumiesięczne śledztwo, które pokazuje, że część tej siatki jest aktywna i musi być rozpracowywana - mówił w lipcu zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Z kolei w czerwcu polskie służby informowały o zatrzymaniu pod zarzutem szpiegostwa rosyjskiego zawodowego hokeisty.

Więcej o: