Jadwiga Wileńska nie żyje. Reportażystka TVP była związana z Łodzią. Pogrzeb 8 sierpnia

Jadwiga Wileńska nie żyje - poinformowała Telewizja Polska. Jej pogrzeb odbędzie się 8 sierpnia. Kariera nagradzanej reportażystki związana była z Łodzią i promocją kultury miasta. Do najpopularniejszych programów realizowanych przez Jadwigę Wileńską należała "Filmowa encyklopedia Łodzi i okolic".

Ośrodek Telewizji Polskiej w Łodzi opublikował 1 sierpnia komunikat o odejściu Jadwigi Wileńskiej - wieloletniej dziennikarki TVP. Telewizja Polska przygotowała również krótki film upamiętniający zasłużoną współpracowniczkę. - Była wybitną reportażystką - opowiada o niej lektorka w materiale.

Zobacz wideo "Wpływ władzy na media jest minimalny", Kaczyński odniósł się do oświadczenia dziennikarzy

Jadwiga Wileńska nie żyje. Jej reportaże były związane z Łodzią

Jadwiga Wileńska była reżyserką oraz producentką reportaży. Przez większość swojej kariery związana była z Łodzią. Widzowie mogą pamiętać ją przede wszystkim jako realizatorkę cyklu "Filmowa encyklopedia Łodzi i okolic" - programu telewizyjnego, w którym wraz z historykiem Ryszardem Bonisławskim przyglądała się zabytkom architektonicznym z regionu. Odpowiadała również za realizację programu "Impresje".

W latach 70. i 80. Jadwiga Wileńska reżyserowała również reportaże o tematyce społecznej. Należą do nich filmy takie jak "Być sołtysem", "Żyć aby żyć", "Incydent", "Wycinanki wiejskie" oraz "Człowiek ze skrzyni".

Jadwiga Wileńska była nagradzaną dziennikarką

Za swój udział w dokumentowaniu historii oraz kultury miasta Jadwiga Wileńska otrzymała odznakę „Za zasługi dla Miasta Łodzi" oraz Nagrodę Miasta Łodzi. Za całokształt działalności telewizyjnej otrzymała również Srebrny Krzyż Zasługi.

"Dzięki pomysłowi pani redaktor historia Łodzi, życie ludzi tworzących nasze miasto staje się po każdym odcinku cyklu coraz bliższe i bardziej znajome, zaś sama Łódź posiada najbogatszą dokumentację, bowiem Jadwiga Wileńska zrealizowała ponad 500 programów o naszym mieście" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Ceremonię pogrzebową Jadwigi Wileńskiej zaplanowano na wtorek 8 sierpnia o godzinie 12:45. Odbędzie się ona na Cmentarzu na Mani w Łodzi. 

Więcej o: