Przez Polskę przechodzą gwałtowne burze, może wystąpić trąba powietrzna. Gdzie grzmi?

Pogoda nie sprzyja spacerom, ponieważ przez Polskę przechodzą gwałtowne burze i opady deszczu. Warunki pogodowe w jednym z regionów mogą doprowadzić do powstania trąby powietrznej. Gdzie jest burza?

We wtorek 1 sierpnia burze pojawiają się w wielu regionach Polski. Zgodnie z alertami wydanymi przez IMGW 1 sierpnia  przez kraj przechodzi fala burz i gwałtownych opadów deszczu. Warunki pogodowe utrudniają sytuację na drogach. Gdzie jest burza?

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Gdzie jest burza? Przez Polskę przechodzą gwałtowne wyładowania atmosferyczne

Według doniesień Burza-Alert-IMGW w mediach społecznościowych na godzinę 17:46 główne skupiska burz są obecne w rejonie Złotowa na Pomorzu oraz Głogowa i Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku. Burza występuje wraz z krótkotrwałymi, ale intensywnymi opadami deszczu, które przeważnie wynoszą 10-15 mm/h. Lokalnie na Pomorzu pada do 20-25 mm/h deszczu. Natomiast w miejscowości Goleniów jest to 22,8 mm deszczu, któremu towarzyszą porywy wiatru do około 60 km/h. W Legnicy wiatr wynosi około 59,8 km/h, w Jeleniej Górze 58,7 km/h oraz punktowo pojawia się drobny grad.

Burze dość szybko przemieszczają się na wschód. Synoptycy informują, że kolejne aktywne formacje burzowe nadchodzą od zachodu znad Niemiec i wędrują w kierunku Pomorza Zachodniego. Aktywność burzowa pozostanie na podobnym poziomie lub jeszcze nieznacznie wzrośnie jeszcze przez kilka godzin. Wyładowań atmosferycznych mogą spodziewać się mieszkańcy miejscowości Chojnice. Synoptyczka TVNmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zaznaczyła, że na zachodzie i północy kraju "możliwe jest uformowanie się leja kondensacyjnego pod podstawą chmury, co z kolei może doprowadzić do powstania trąby powietrznej".

Pogoda. Synoptycy z IMGW wydali ostrzeżenia przed burzami deszczem dla 11 województw

Jak informowaliśmy w artykule wyżej, synoptycy z IMGW wydali alerty pogodowe we wtorek dla 11 województw. W godzinach popołudniowych burze nadciągną nad północno-zachodnią część Polski. Zagrożenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, północno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W trakcie burz opady deszczu mogą wynieść do 35 mm. Ponadto ma im towarzyszyć silny wiatr, który w porywach osiągnie prędkość do 70 km/h. Alert obowiązuje we wtorek (1 sierpnia) w godzinach od 12:00 do 20:00. Mieszkańcy województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz południowej części województwa śląskiego i mazowieckiego zostali ostrzeżeni tego dnia przed ulewnym deszczem.

Więcej o: