Rodzeństwo z Lublina oferowało wycieczki, a nawet i pielgrzymki. Usłyszeli blisko 500 zarzutów

Katarzyna Rochowicz
Ponad 200 osób dało się oszukać rodzeństwu z Lublina. 47-latka i jej 51-letni brat prowadzili biuro podróży, pobierali zaliczki na zagraniczne wyjazdy, po czym ogłosili upadłość. Lista zarzutów liczy blisko 500 punktów. Grozi im nawet 8 lat więzienia.

Sprawą Policjanci z Lublina wspólnie ze śledczymi Prokuratury Okręgowej w Lublinie prowadzą sprawę rodzeństwa, które wyłudziło ponad 800 tys. złotych.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja

Lublin. Zatrzymane rodzeństwo usłyszało prawie 500 zarzutów

Biuro podróży prowadzone przez 47-latkę i jej 51-letniego brata pobierało zaliczki na organizację wycieczek, głównie zagranicznych, ale w ofercie znajdowały się także pielgrzymki i kolonie. Kobieta została zatrzymana w jednym z hoteli w Poznaniu, gdzie przebywała wraz z grupą turystów. Mężczyzna z kolei został zatrzymany w Chełmie. W trakcie przeszukań policjanci zabezpieczyli kompletną dokumentację firmy. 

"Zainteresowane osoby wpłacały od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. W pewnym momencie biuro ogłosiło upadłość, nie zwracając pieniędzy klientom. W trakcie postępowania pojawiali się kolejni pokrzywdzeni. Policjanci i prokuratorzy w wyniku analizy materiałów i otrzymanych zawiadomień ustalili, że oszukanych zostało ponad 200 osób. Łączne straty oszacowano na kwotę 824 tysiące złotych" - przekazała lubelska policja.

"Oboje zostali doprowadzeni do prokuratury. 47-latka usłyszała łącznie 232 zarzuty, a jej brat 229 zarzutów. Wszystkie czyny dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu" - czytamy na stronie Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Trafili pod dozór policji oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 25 tysięcy złotych.

Postępowanie zostało wszczęte w 2021 roku po sygnałach od pierwszych pokrzywdzonych. Do oszustw dochodziło już w 2019 roku. Rodzeństwu grozi do 8 lat więzienia.

Więcej o: