"Zjawiskowy" lej kondensacyjny na Mazowszu. Jest nagranie mieszkańców

Lej kondensacyjny pojawił się w piątek po południu w okolicach wsi Pacyna na Mazowszu. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w innych częściach województwa możliwe są gwałtowne burze z porywami wiatru do 100 kilometrów na godzinę.

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski ostrzegał, że w piątek burze spodziewane są na zachodzie i w centrum Polski. W trakcie burzy może spaść do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a warunki sprzyjały tworzeniu się trąb powietrznych. Porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h.

Koło godziny 15:40 lej kondensacyjny, czyli początkową fazę tworzenia się właśnie takiego zjawiska, można było zaobserwować po południu we wsi Pacyna na zachodzie Mazowsza - w miejscowości Kamionka. Powiat gostyński:

"Mamy dla was nagranie zjawiskowego leja" - piszą autorzy profilu Skywarn Poland - Polscy Łowcy Burz.

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Lej kondensacyjny, to zalążek trąby powietrznej, który wyrasta z podstawy chmury burzowej w kierunku ziemi. Do jego powstania dochodzi, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące. Gdy lej zetknie się z ziemią, mówi się o trąbie powietrznej. 

 Burze nad Polską przez cały weekend

Synoptycy z fanipogody.pl ostrzegają, że groźna pogoda będzie występowała w Polsce również w sobotę 29 lipca. Do Polski napływać zacznie dużo cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Rozgrzane masy powietrza znad Morza Śródziemnego będą nie tylko cieplejsze, lecz również bardziej zasobne w wilgoć. 

W niedzielę front atmosferyczny z burzami ma przesunąć się na wschód i południowy wschód Polski. IMGW informuje, że w weekend najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie temperatura maksymalna może wynieść 27-28 stopni, a na przeważającym obszarze kraju - około 25 stopni. Natomiast nad morzem cieplej ma być w niedzielę. - Jeżeli ktoś w ten weekend wybiera się na Wybrzeże, to wychodzi na to, że niedziela będzie cieplejsza. Niestety temperatura może obniżyć się już w poniedziałek, tego dnia znów znajdziemy się w objęciach chłodniejszego powietrza, i nad morzem przewidujemy zaledwie 19 stopni - zapowiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Więcej o: