Rzeszów. Odpowie za zabójstwo więziennej psycholożki, teraz usłyszał wyrok za gwałty

20 lat więzienia - to wyrok, który zapadł w piątek w Rzeszowie wobec 38-letniego Artura R. Mężczyzna zgwałcił trzy kobiety i usiłował skrzywdzić jeszcze jedną. W ubiegłym roku Artura R. oskarżono o zabójstwo więziennej psycholożki.
Zobacz wideo Dorian opuszcza rodzinne Śliwice. "Boję się, że nasze drogi się rozejdą" ["Jesteśmy rodziną" - odc. 5. "Dorian"]

W piątek Sąd Rejonowy w Rzeszowie wydał wyrok 20 lat więzienia dla Artura R. za zgwałcenie trzech kobiet i usiłowanie gwałtu jeszcze jednej kobiety. Wyrok jest nieprawomocny, a proces toczył się z wyłączeniem jawności. Oskarżenie wskazywało, że Artur R. umawiał się z kobietami "w celach towarzyskich, początkowo płacił za usługę seksualną, a następnie je bił, podduszał, szarpał". Groził też śmiercią, robił nagie zdjęcia, a po gwałcie okradał z pieniędzy i dokumentów. Miał też zabierać bieliznę swoich ofiar, bo "traktował ją jak trofeum" - wskazuje Polska Agencja Prasowa. 38-latek nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Rzeszów. Artur R. oskarżony o zabójstwo więziennej psycholożki

Przeciwko Arturowi R. toczy się jeszcze jedna sprawa, w której grozi mu dożywocie. Mężczyzna jest oskarżony o zabójstwo więziennej psycholożki w lutym 2022 r. Usłyszał wtedy zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Proces w tej sprawie jeszcze się nie rozpoczął.

Zastępca prokuratora okręgowego w Rzeszowie Arkadiusz Jarosz, informował wówczas, że do ataku na psycholożkę doszło w pokoju, gdzie odbywały się standardowe rozmowy z osadzonymi. Przebywający w areszcie tymczasowym Artur R. miał zaatakować psycholożkę nożyczkami. - Zadał kobiecie kilka ciosów w okolicę szyi - informowały media. W efekcie kobieta zmarła. Osierociła dwóch synów. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, ale prokuratura zdecydowała się nie ujawniać ich treści ze względu na dobro śledztwa. 

***

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Więcej o: