Śnięte ryby w Odrze. Jest pilny komunikat Wód Polskich

Kilkadziesiąt martwych ryb różnych gatunków zauważono przy granicy z Republiką Czeską - wynika z pilnego komunikatu Wód Polskich. "Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji" - przekazała na Twitterze Anna Moskwa.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował, że resort dyplomacji monitoruje sprawę śniętych ryb w Odrze po stronie czeskiej, blisko granicy z Polską. Wcześniej rozmowę w tej sprawie przeprowadzili ministrowie środowiska Polski i Czech. Minister Anna Moskwa poinformowała, że jej czeski odpowiednik przekazał, iż na miejsce udały się służby w celu poboru próbek do analiz. "Jesteśmy w kontakcie. Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji" - przekazała na Twitterze Anna Moskwa.

W godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu oraz starego mostu drogowego w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby. Polskie służby prowadzą odpowiednie badania w Chałupkach.

Wody Polskie: Źródło śnięcia ryb nie znajduje się na terenie RP

W sprawie kilkudziesięciu ryb różnych gatunków i różnej wielkości powiadomiono m.in. WCZK w Katowicach i Opolu, WIOŚ w Katowicach, PZW w Katowicach, PIW w Raciborzu, PCZK Racibórz, WIW w Katowicach. Wody Polskie w Gliwicach interweniowały bezzwłocznie w Povodí Odry, to odpowiednik PGW WP w Republice Czeskiej, w sprawie weryfikacji źródła zdarzenia oraz podjęcie właściwych działań.

"Służby pracują w terenie, kolejne zmierzają na miejsce. Źródło śnięcia ryb nie znajduje się w Rzeczypospolitej Polskiej. Na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb" - dodały Wody Polskie.

Więcej o: