Awaria systemu e-recept. Naczelna Izba Lekarska: Lekarze nie mogli przepisywać leków psychotropowych

Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że psychiatrzy z całej Polski nie mogli przepisywać leków psychotropowych. Było to spowodowane awarią systemu e-recept. Ministerstwo Zdrowia próbuje ustalić, dlaczego doszło do usterki.

22 lipca w godzinach porannych psychiatrzy z całej Polski utracili możliwość przepisywania leków psychotropowych podczas wizyt pacjentów, o czym możemy przeczytać na portalu dziennik.pl. Jak poinformowała Naczelna Izba Lekarska, było to związane z awarią systemu e-recept. Usterkę zdołano już naprawić, choć wciąż nie wiadomo, co było przyczyną awarii. Pojawiły się sugestie, że mogła ona mieć związek z niedawną decyzją rządu.

Zobacz wideo Prof. Mastalerz-Migas: System recept przy szczepieniach oddala pacjenta od szczepienia

Awaria systemu e-recept zablokowała możliwość wystawiania recept m.in. na leki nasenne i przeciwbólowe

Rządowe Centrum e-Zdrowia poinformowało o awarii na swoim twitterowym profilu. "Podczas aktualizacji systemu P1 wkradł się błąd, który spowodował brak możliwości wystawienia e-recept na leki psychosomatyczne. Pracujemy nad przywróceniem tej funkcji i już za chwilę wystawianie recept znów będzie możliwe. Przypominamy, że w razie wystąpienia problemów technicznych istnieje możliwość skorzystania z papierowych druków. Za utrudnienia przepraszamy" - czytamy w komunikacie. Tuż po godzinie 12 poinformowano, że awaria została naprawiona.

Portal dziennik.pl przekazał, że system uniemożliwiał lekarzom wystawianie recept na leki nasenne, przeciwbólowe oraz wszystkie inne środki z grupy leków psychotropowych i narkotycznych. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że obecnie trwa ustalanie przyczyn awarii.

Lekarze nie mogli skorzystać z system e-recept przez rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia?

Dziennikarze ustalili nieoficjalnie, że awaria mogła mieć związek ze zmianami w prawie wprowadzanymi przez rząd. 12 lipca 2023 r. Ministerstwo Zdrowia podpisało rozporządzenie, które od początku sierpnia wprowadzi ograniczenia w zdalnym wystawianiu recept na leki psychotropowe. "Aktualizacja systemu", o której wspomniano w komunikacie Centrum e-Zdrowia, mogła stanowić część przygotowań niezbędnych do wdrożenia nowych przepisów.

Więcej o: