Burze docierają do kolejnych rejonów Polski. "Teraz natężenie jest największe"

W wielu regionach Polski w ostatnich dniach pojawiają się nagłe zjawiska atmosferyczne. Burzom towarzyszą silne opady deszczu oraz grad. Podobnie jest w czwartkowe popołudnie, które obfituje w opady szczególnie w centrum kraju.

20 lipca w wielu rejonach Polski ponownie pojawiło się wiele burz, które przyniosły ze sobą silne opady deszczu, a miejscami grad. Strefa burzowa "stopniowo przemieszcza się w kierunku wschodnim i obecnie obejmuje obszar od Mazur, przez Mazowsze do zachodnią część Lubelszczyzny i po Małopolskę. Z czego najliczniej w północno-zachodniej i północnej części województwa mazowieckiego" - przekazali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

Pogoda. Burze przechodzą nad Polską. Gdzie teraz jest burza?

Obecnie burze występują m.in. w Przasnyszu, Płońsku, Płocku, Opolu Lubelskim, Ostrowcu Świętokrzyskim. "Natężenie burz jest miejscami umiarkowane, należy się więc spodziewać przejściowo silnych opadów deszczu, punktowo też silniejszego wiatru w porywach około 75 km na godzinę i drobnego gradu" - przekazali synoptycy IMGW na Twitterze po godzinie 18 w czwartek.

"Mniejsze komórki konwekcyjne i lokalne burze występują też nieco na zachód od głównej strefy (np. w rejonie Grabowa nad Prosną na południu woj. wielkopolskiego), ale natężenie tych zjawisk jest niższe" - przekazali synoptycy.

"Powoli spada ilość notowanych burz i opadów. Cały czas jednak lokalnie pojawiają się nowe ośrodki burzowe. Kolejnych burz należy się także spodziewać w piątek, głównie w południowej części kraju" - podało IMGW tuż przed godziną 19.

Teraz natężenie burz jest największe, biorąc pod uwagę cały dzień. Wysokie ryzyko bur może się utrzymywać do wieczora. "Ogólna strefa burz dalej będzie się przemieszczać w kierunku wschodnim, a poszczególne kierunki na południowy wschód. W najbliższym czasie wystąpienie burz możliwe będzie między innymi w pobliżu Warszawy, Krakowa i Lublina" - podali eksperci.

"Cały czas jednak lokalnie pojawiają się nowe ośrodki burzowe. Kolejnych burz należy się także spodziewać w piątek, głównie w południowej części kraju" - przekazała  Sieć Obserwatorów Burz.

Pogoda. Opady deszczu i gradu w całym kraju

Od rana prawie w całym kraju pojawiały się opady deszczu od 15 mm do 25 mm, porywy wiatru nawet do 80 km na godzinę oraz grad.

"Silny wiatr będzie towarzyszyć również chmurom konwekcyjnym, niekoniecznie z wyładowaniami atmosferycznymi" - przekazali synoptycy. Sieć Obserwatorów Burz poinformowała, że 20 lipca przed południem w Żychlinie w woj. łódzkim pojawił się "okazały lej kondensacyjny".

Natomiast w województwie łódzkim pojawiły się dzisiaj spore opady gradu. Według synoptyków, do podobnych zjawisk może dochodzić również w piątek 21 lipca.

Więcej o: