Sinice odpuściły nad Bałtykiem. Problem pojawia się w innych miejscach kraju [MAPA KĄPIELISK]

Sanepid codziennie aktualizuje informacje na temat tego, czy w danym kąpielisku woda nadaje się do kąpieli. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że wszystkie kąpieliska nad Bałtykiem są wolne od sinic. Inaczej wygląda sytuacja w zachodnich i centralnych częściach kraju.

Każdego roku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, media informują o zakwicie sinic nad Bałtykiem. Na skutek tego wczasowicze, którzy wybrali urlop w Polsce, nie mogli korzystać z kąpieli w morzu. W ostatnim czasie sytuacja nad polskim morzem wydaje się jednak lepsza pod kątem sinic

Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Sinice nad Bałtykiem na razie nie występują. Które kąpieliska są zamknięte?

Główny Inspektorat Sanitarny codziennie aktualizuje informacje na temat stanu wody i bezpieczeństwa kąpieli w Polsce. Z opublikowanej mapy wynika, że nad Bałtykiem wszystkie kąpieliska są otwarte i na razie nie ma problemu z zakwitem sinic. 

Inaczej sytuacja wygląda na innych kąpieliskach w Polsce. Zamknięte są bowiem:

 1. kąpielisko nr 2 Plaża Miejska w Olsztynie (województwo warmińsko-mazurskie);
 2. kąpielisko nad jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim (województwo wielkopolskie);
 3. kąpielisko Rusałka na jeziorze Rusałka w Poznaniu (województwo wielkopolskie);
 4. Radków - kąpielisko Nad Zalewem (województwo dolnośląskie);
 5. kąpielisko na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach (województwo opolskie);
 6. kąpielisko strzeżone Zalew Rejów w Skarżysku-Kamiennej (województwo świętokrzyskie)
 7. kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim (województwo łódzkie);
 8. kąpielisko Stawy Stefańskiego w Łodzi (województwo łódzkie). 

W pierwszych sześciu wymienionych miejscach woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na inne wymagania. W przypadku kąpielisk w województwie łódzkim woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne.

Informacje w sprawie sinic oraz bezpieczeństwa kąpielisk można śledzić na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS.

Sinice nad Bałtykiem - dlaczego są niebezpieczne?

Chociaż sinice nie są na razie problemem osób wypoczywających nad Bałtykiem, to warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, jakie trzeba zastosować w przypadku ich pojawienia się. A ich obecności nie da się nie zauważyć. Woda w takich kąpieliskach staje się bowiem zielona lub brązowa, a na jej powierzchni pojawia się charakterystyczny kożuch i piana o brzydkim zapachu. 

Dlaczego kąpiel w wodzie z sinicami jest zakazana? Walory estetyczne to nie powód zamykania kąpielisk, a to, jaki wpływ mają cyjanobakterie na zdrowie ludzi i zwierząt. Po kąpieli w takiej wodzie mogą pojawić się:

 • wymioty i nudności,
 • biegunka,
 • drżenie mięśni,
 • zaburzenia równowagi, 
 • wysypki,
 • pieczenie i swędzenie skóry,
 • miejscowy obrzęk skóry.

Silne zatrucie może prowadzić także do krwotoków i niewydolności wątroby. Neurotoksyny mogą mieć też wpływ na mięśnie układu oddechowego. Ich osłabienie może skutkować niedotlenieniem mózgu, a nawet śmiercią. Objawy mogą pojawić się od kilku godzin do nawet kilku dni po kąpieli w wodzie, gdzie nastąpił zakwit sinic. 

Na zakwit sinic wpływa wysoka temperatura wody (zwykle powyżej 16-20 stopni Celsjusza), słaby wiatr, brak opadów i obecność soli biogenicznych (fosforanów).  

Więcej o: