Koniec z darmowym leczeniem zębów na NFZ? Tyle państwo da na pacjenta. Nie starczy na najtańszą plombę

W 2024 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza wydać zaskakująco niską kwotę na leczenie stomatologiczne dla pacjentów. Z ustaleń dziennikarzy "Faktu" wynika, że na jedną osobę przypadnie nie więcej niż 88 złotych. Taka kwota nie starcza nawet na najtańszą plombę. Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego to nie problem, bo większość Polaków leczy zęby prywatnie.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok. Jak informuje "Fakt", pieniędzy na leczenie ma być więcej, za sprawą wyższych wpływów środków ze składki zdrowotnej. Wszystko za sprawą zmian przepisów z 2022 roku, gdy rząd zakazał odliczania od podatku składki zdrowotnej (było to możliwe do końca 2021 roku, przed wejściem Polskiego Ładu). Podatnicy oddają na składkę zdrowotną 9 proc. ze swojej pensji czy emerytur (u przedsiębiorców na skali składka zdrowotna wynosi 9 proc., u liniowców 4,9 proc. dochodu; przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem ryczałtem, zostali podzieleni na trzy grupy, w zależności od wysokości przychodów - jak podaje "Rzeczpospolita"). I tak za rok Polacy mają zapłacić aż 153 miliardy złotych "podatku zdrowotnego". To o 19 mld więcej, niż w 2023 roku.

Zobacz wideo "W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zlikwidowano 20 tys. łóżek szpitalnych i 250 zespołów ratownictwa medycznego"

Darmowe leczenie zębów na NFZ przejdzie do przeszłości? W 2024 roku tylko 88 zł na pacjenta

NFZ zamierza przeznaczyć 156,8 mld zł na świadczenia medyczne w 2024 roku. Z tej puli na leczenie stomatologiczne trafią jedynie 3,3 mld złotych. Z obliczeń dziennikarzy "Faktu" wynika, że statystycznie jeden pacjent otrzyma więc 88 złotych na leczenie. Przy czym średnia cena najtańszej białej plomby wynosi obecnie około 100 złotych.

Jak zauważa dziennik, już samo leczenie zębów na NFZ nie jest łatwe, ponieważ w Polsce tylko około pięć tysięcy gabinetów stomatologicznych ma kontrakt z Funduszem. Zwykle zlokalizowane są one w dużych miastach. Poza brakiem dostępności takich placówek problemem jest także długi czas oczekiwania. Nawet w pilnych wypadkach (z bólem) nie zawsze jest miejsce na wizytę tego samego dnia. "Osoby, które zgłaszały się bez bólu, najdłużej czekały na wizytę w woj. kujawsko-pomorskim (28 dni), podkarpackim (24 dni), mazowieckim i warmińsko-mazurskim (po 20 dni)" - podaje "Fakt". Najkrótsze kolejki do stomatologa na NFZ są w województwach lubelskim (pięć dni), świętokrzyskim (sześć dni) i dolnośląskim (osiem dni).

"Fakt" przypomniał też słowa ministra zdrowia o leczeniu zębów na NFZ sprzed roku. - Mamy pewien segment stomatologii publicznej, ale zdecydowana większość usług dla pacjentów jest finansowana prywatnie. To wynika z jednej strony z pewnego wzorca przyzwyczajenia - mówił wówczas Adam Niedzielski. 

Leczenie zębów na NFZ - jakie są zasady?

W gabinecie stomatologicznym na koszt państwa można:

 • założyć tzw. białe plomby - są one wykonywane za darmo tylko w zębach przednich górnych i przednich dolnych - czyli zasada "od kła do kła" lub od 3+ do +3 i 3- do -3. W przypadku osób dorosłych, stosowany jest kompozytowy materiał chemoutwardzalny. Dzieci do 18. roku życia mogą liczyć na szybkoschnący, światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W przypadku pozostałych zębów przysługują plomby z materiału kapsułkowego, który jest stosowany do wypełnień ubytków;
 • przeprowadzić leczenie kanałowe - u osób dorosłych jest to leczenie od kła do kła (3-3). Za darmo wszystkie zęby kanałowe mogą wyleczyć dzieci do 18. roku życia, kobiety w ciąży oraz kobiety w połogu (do 42. dnia po porodzie);
 • założyć protezę częściową z zastosowaniem elementów doginanych od pięciu brakujących zębów lub w przypadku bezzębia - czyli protezę całkowitą szczęki lub żuchwy. Świadczenie przysługuje raz na pięć lat. Naprawa protezy przysługuje natomiast raz na dwa lata. Wyjątkiem są pacjenci, którzy przeszli operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki - dla nich nie ma ograniczeń czasowych;
 • przyjąć znieczulenie - jest refundowane jednak w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi;
 • skorzystać z badania lekarskiego stomatologicznego z instruktażem higieny jamy ustnej - jednak tylko raz w roku;
 • skorzystać z kontrolnego badania lekarskiego - do maksymalnie trzech razy w roku;
 • wykonać zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne;
 • leczyć zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej;
 • usunąć kamień nazębny;
 • usunąć zęba jedno- i wielokorzeniowego.

Dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia przysługuje również:

 • lakierowanie zębów stałych - nie częściej niż raz na kwartał;
 • impregnacja zębiny zębów mlecznych;
 • leczenie chorób przyzębia;
 • leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi - do ukończenia przez dziecko 12. roku życia;
 • kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych;
 • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych - raz do ukończenia przez dziecko 8. roku życia;
 • zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd drugich trzonowców stałych - raz do ukończenia 14. roku życia.
Więcej o: