Jak informuje "Gazeta Wyborcza", prawie 1,5 tys. kandydatów chce studiować medycynę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia lekarskie po raz pierwszy rozpoczną się jesienią i oferują miejsca dla 60 osób. Wynika z tego, że o jeden indeks ubiega się niemal 25 osób. To zdecydowanie najpopularniejszy kierunek na KUL.
Według informacji "Wyborczej", w czołówce kierunków uczelni, które cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem, są jeszcze: - psychologia (spec. wspierania jakości życia): 7,56 kandydata na miejsce, italianistyka w trybie hybrydowym - 5,65, kryminologia - 5,36, pielęgniarstwo - 5,10 i zarządzanie - 3,88. Na kolejnych miejscach młodzi wybierali filologię angielską, prawo, sinologia, dziennikarstwo, ekonomia, stosunki międzynarodowe, informatyka, biotechnologia i położnictwo.
Uniwersytet oferuje studentom ponad 100 kierunków i specjalności. Najnowsze to: coaching i doradztwo kariery (studia I stopnia), a także hispanistyka, international relations (studia w języku angielskim) oraz ekologia integralna (studia II stopnia).
- W rekrutacji w trybie konkursowym chęć podjęcia studiów wyraziło ponad 150 cudzoziemców. Najliczniejszą grupę stanowią kandydaci z Ukrainy i Białorusi. Mamy także studentów z innych krajów europejskich, Afryki, a nawet z obu Ameryk – przekazała w rozmowie z PAP Monika Stojowska z KUL.
Na kierunku lekarskim KUL wymagany jest egzamin dojrzałości na poziomie rozszerzonym z biologii oraz jednego z przedmiotów do wyboru: matematyki, chemii lub fizyki. Jak podaje dziennik, jednym z obowiązkowych przedmiotów będzie "Biblia - istota i rola w kulturze".
Szefową Instytutu Nauk Medycznych, który wchodzi w skład Wydziału Lekarskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest biolożka Katarzyna Czarnek, żona ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.