Gdzie jest burza? IMGW wydało alerty drugiego stopnia. Będą silne opady deszczu i grad

Po kilku bardzo ciepłych dniach od środy wieczorem możemy zaobserwować zmianę pogody na większym obszarze Polski. W związku z silnymi opadami deszczu z gradem oraz burzami lub burzami z gradem IMGW wydało alerty drugiego stopnia dla wybranych regionów.
Zobacz wideo Prąd rozrywający wciąga w głąb morza. Bądź uważny, gdy jesteś na plaży

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w środę wieczorem informację, że w czwartek wystąpią burze z gradem oraz silne deszcze z burzami. Burze z gradem wystąpią w województwach: świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Warto jednak śledzić ostrzeżenia, ponieważ mogą być aktualizowane.

Gdzie jest burza? W czwartek zagrzmi w południowej i centralnej Polsce

Ostrzeżenia drugiego stopnia zaczęły obowiązywać od godziny 06:00 rano i obejmują powiaty: cieszyński, żywiecki, suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki, jasielski, krośnieński, brzozowski, sanocki, przemyski, bieszczadzki oraz leski. Na tych terenach wystąpią silne opady deszczu z gradem oraz burze lub burze z gradem. Jeśli chodzi o ostrzeżenia pierwszego stopnia, obowiązują one na terenie południowo-wschodniej Polski. 

W czwartek burze "będą występować przede wszystkim w południowej i centralnej Polsce. Prognozowane sumy opadów będą wynosić 20-35 mm, ale punktowo mogą osiągać 40-65 mm. Porywy wiatru możliwe są do 70-80 km/h. Miejscami będzie padał grad" - przekazał Instytut.

W dzień najwyższe sumy opadów prognozowane są na południowym wschodzie - do 30 mm, a na obszarach podgórskich do 45 mm. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, ale nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich. 

Silne burze z opadami deszczu i porywistym wiatrem. Część mieszkańców bez prądu

Marek Kubiak, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przekazał w czwartek wieczorem, że część mieszkańców województwa łódzkiego, lubelskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego została pozbawiona prądu z powodu burz. W sumie to około 15 tysięcy mieszkańców.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z burzami na terenie niemal całego kraju oraz związanymi z nimi opadami deszczu, gradu i porywami wiatru informuje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wśród nich znajduje się między innymi apel o pozostanie w domu, zabezpieczenie drzwi i okien oraz unikanie przestrzeni otwartych.

Więcej o: