Abp Grzegorz Ryś zostanie kardynałem. Franciszek ogłosił nominację. Duda pospieszył z gratulacjami

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś znalazł się w gronie nowych kardynałów. Ich nazwiska papież Franciszek ogłosił podczas niedzielnej południowej modlitwy Anioł Pański. Dziewiąty konsystorz tego pontyfikatu, na którym papież wręczy insygnia kardynalskie 21 purpuratom, odbędzie się w Watykanie 30 września.

Gratulacje przyszłemu kardynałowi złożył m.in. Andrzej Duda. "Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!" - przekazał prezydent na Twitterze. "Wielka radość i wielka nadzieja" - skomentowała z kolei europosłanka Koalicji Europejskiej Janina Ochojska.

Zobacz wideo Kazik pisał do papieża ws. traktowania osób LGBT+. Przyszła odpowiedź ["Jesteśmy rodziną" - odc. 1 "Rekolekcje"]

Abp Grzegorz Ryś urodził się w 1964 r. w Krakowie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. Jest absolwentem Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, w 2000 r. uzyskał habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a w latach 2007-2011 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Sakrę biskupią otrzymał w 2011 r.

Abp Grzegorz Ryś z nominacją kardynalską. Papież Franciszek ogłosił nominację

"W latach 2005–2017 kierował Katedrą Historii Kościoła w Średniowieczu, a następnie Katedrą Historii Starożytnej i Średniowiecznej w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych – między innymi w procesie Jana Pawła II. W 2017 r. został uhonorowany przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prestiżową Nagrodą im. Klemensa Bąkowskiego" - czytamy w biografii opublikowanej na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

"W czasach krakowskich owocną pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: wcześnie związany z Ruchem Światło-Życie, aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot takich jak Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz namARKA, przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę" - wskazano. W 2017 r. został mianowany przez papieża Franciszka  Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim.

Więcej o: