Wyniki matur 2023. Media rozgrzane od wpisów. "Mam więcej z matmy niż z polskiego..."

Po ogłoszeniu wyników matur media społecznościowe są rozgrzane od wpisów. Wielu absolwentów chwali się wynikiem z matematyki. Są też osoby, którym zabrakło jednego punktu. Z kolei inni nie wiedzą, co myśleć.

Maturzyści mogą odetchnąć. - Egzaminy zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - przekazał na piątkowej konferencji prasowej (7 lipca) dyrektor CKE Marcin Smolik.

Zobacz wideo Tusk w Lidzbarku, czyli pomiatanie Morawieckim, rada dla ósmoklasistów, darmowe leki i krowa

Matura w dwóch formułach. Jak wypadła?

W tym roku przez reformę edukacji i likwidację gimnazjów matura odbyła się w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) przystąpili tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Egzamin w starej formule (Formuła 2015) zdawali tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, szkoły artystyczne i absolwenci szkół branżowych II stopnia.

Formuła 2023:

  • 91,1 proc. - zdało maturę
  • 6,4 proc. - ma prawo do poprawki
  • 2,5 proc. - nie zdało matury

Formuła 2015:

  • 74,6 proc. - zdało maturę
  • 18,4 proc. - ma prawo do poprawki
  • 7 proc. - nie zdało matury

Wyniki matur 2023. Internet rozgrzany od relacji maturzystów

Tegoroczni maturzyści dzielą się w mediach społecznościowych wynikami oraz opiniami na ich temat. "Nie wiem, czym bardziej się stresowałam: egzaminem na prawko, maturą ustną z polskiego czy wynikami matur" - pisze jedna z użytkowniczek Twittera. 

Dla wielu uczniów egzamin z matematyki budził najwięcej obaw. W tym roku test z tego przedmiotu zdało 88 proc. absolwentów. "Mam więcej z matmy, niż z polskiego" - chwali się jeden z Internautów.

Są też osoby, którym do zdania egzaminu z matematyki zabrakło jednego punktu.

"Na historię nie ma co patrzeć, bo sobie odpuściłem totalnie. Szczerze nie wiem, jak ocenić te wyniki" - pisze maturzysta, który z języka polskiego uzyskał 68 proc., a z matematyki - 72 proc.

Kiedy egzamin poprawkowy?

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 21-22 sierpnia. Wyniki zostaną ogłoszone 8 września 2023 roku, co oznacza, że absolwenci wciąż mogą uczestniczyć w rekrutacji na studia. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok. 

Więcej o: