Sprawca ataku na szkołę w Brześciu Kujawskim prawomocnie skazany na 25 lat pozbawienia wolności

Marek N. został prawomocnie skazany za atak na szkołę nr 1 w Brześciu Kujawskim. Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok I instancji skazujący mężczyznę na karę łączną 25 lat pozbawiana wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

Do zdarzenia doszło 27 maja 2019 roku w Brześciu Kujawskim. Marek N., mający wówczas 19 lat, wtargnął do szkoły Nr 1 w Brześciu Kujawskim. Sprawca spowodował trzy eksplozje ładunków wybuchowych, które samodzielnie wykonał. Po wrzuceniu do klasy pierwszego ładunku nastąpił wybuch, po którym uczniowie wraz z nauczycielem wybiegli z klasy. Wówczas Marek N. zaczął do nich strzelać z broni czarnoprochowej. Oskarżony postrzelił dwie uczennice. Kolejne detonacje bomb samodzielnej produkcji nastąpiły na pierwszym piętrze szkoły i na chodniku przed szkołą.

Usiłowanie zabójstwa w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku oskarżył Marka N. między innymi o usiłowanie zabójstwa i zastraszenia wielu osób w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie poprzez sprowadzenie zdarzenia mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych. Kolejny zarzut dotyczył usiłowania zabójstwa małoletniej w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie poprzez oddanie w jej kierunku trzech strzałów z rewolweru czarnoprochowego. Pokrzywdzona została dwukrotnie trafiona, w wyniku czego doznała obrażeń narządów ciała na okres trwający dłużej niż 7 dni.

Ponadto Marek N. został oskarżony o usiłowanie zabójstwa kolejnej pokrzywdzonej w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie poprzez oddanie w jej kierunku trzech strzałów z rewolweru czarnoprochowego. Pokrzywdzona została trafiona i doznała obrażeń ciała powyżej okres trwający dłużej niż 7 dni.

Zobacz wideo Niebezpieczne manewry kierowcy Lamborghini na autostradzie A4

Marek N. skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności

Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, że oskarżony będzie mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu kary 20 lat pozbawienia wolności. W pozostałym zakresie Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego we Włocławku, który uznał Marka N. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów i skazał go za poważne zastraszenia wielu osób poprzez wrzucenie do pomieszczenia klasy uprzednio skonstruowanego przez siebie improwizowanego urządzenia wybuchowego, które zagrażało zdrowiu nauczyciela oraz 17 uczniów na karę 4 lat pozbawienia wolności.

Za pozostałe eksplozje spowodowane przez Marka N. został on skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Za usiłowanie zabójstwa dwóch pokrzywdzonych, w kierunku których oskarżony oddał strzały, został on skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd orzekł również nawiązki na rzecz dwóch postrzelonych uczennic w wysokości 35 tysięcy i 30 tysięcy złotych. Natomiast na rzecz nauczyciela i uczniów w kwotach odpowiednio 2 i po 3 tysiące złotych.

Więcej o: