Polska w piątek znajdzie się w centrum antycyklonu. Co to oznacza? Jaka będzie pogoda?

W piątek Polska znajdzie się w centrum antycyklonu, który zagwarantuje stabilną i słoneczną pogodę niemal w całym kraju. Zapewni on także stały wzrost temperatury. Na mapie pojawi się jednak miejsce, gdzie mogą pojawić się przelotne opady deszczu.

Najbliższe dni zapowiadają się upalnie i słonecznie. Pogodę nad Polską kształtuje antycyklon, dlatego synoptycy, przynajmniej do końca tygodnia, wykluczają wystąpienie opadów. Wyjątek może stanowić jeden region w kraju, w którym utrzymywać się będzie większe niż na pozostałych obszarach zachmurzenie. Lokalnie mogą pojawić się tam także przejściowe opady słabego deszczu. 

Zobacz wideo Znamy prognozę na sezon urlopowy 2023!

Słoneczna pogoda niemal w całym kraju. Zapowiada się jednak chłodna noc

Pogoda w najbliższych dniach zdecydowanie będzie sprzyjać letniemu wypoczynkowi. W piątek 7 lipca na przeważającym obszarze kraju od rana słonecznie. Więcej chmur zalegać może wyłącznie w rejonie Bieszczad. Tam także spodziewać się można przejściowych opadów deszczu, które po południu powinny całkowicie ustąpić. W ciągu dnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje temperaturę maksymalną od 22-25 st. C w dolinach karpackich i kotlinach górskich do 28 st. C w centrum i na zachodzie kraju. Chłodniej może być na krańcach północnych. Wiatr słaby i umiarkowany wiejący z kierunków północnych i zachodnich. 

Według modeli synoptycznych w nocy z piątku na sobotę nie powinno padać. W wielu miejscach niebo będzie kompletnie bezchmurne. Podobnie jak w ciągu dnia, więcej chmur może zalegać jedynie w rejonie Bieszczad oraz na Pomorzu. Będzie to jednak dość chłodna noc w większości kraju z temperaturą od 12 st. C do 14 st. C. Termometry w kotlinach górskich oraz na północnym wschodzie Polski mogą wskazywać jedynie 10 st. C. 

Fala upałów prognozowana na nadchodzący weekend

W sobotę 8 lipca do kraju zawita upał. Temperatura maksymalna niemal w całym kraju będzie w granicach 30 st. C. Jedynie nad morzem oraz w rejonach podgórskich termometry będą wskazywać nieco niższe wartości. W kolejnych dniach temperatura nadal będzie wzrastać. W niedzielę na zachodzie prognozuje się powyżej 33 st. C. Będzie to także kolejny dzień bez opadów. Według synoptyków w nocy z niedzieli na poniedziałek temperatura nie spadnie poniżej 18 st. C. Dopiero na początku przyszłego tygodnia w zdecydowanej większości kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Zaleca się śledzenie aktualnych prognoz i komunikatów meteorologicznych. 

Więcej o: